سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1650 تاریخ انتشار: 1395-06-10 / 15:15:00

تکذیب انقراض یوز ایرانی در سال ۹۵

    مدیرعامل انجمن یوز ایرانی با تکذیب خبر انقراض یوز ایرانی در سال ۹۵ گفت: تنها ۲ یوز پلنگ ماده در کشور شناسایی شده است و چنانچه روند کنونی ادامه پیدا کند، یوزپلنگ تا پایان دهه ۹۰ منقرض خواهد. […]

تکذیب انقراض یوز ایرانی در سال ۹۵

مدیرعامل انجمن یوز ایرانی با تکذیب خبر انقراض یوز ایرانی در سال ۹۵ گفت: تنها ۲ یوز پلنگ ماده در کشور شناسایی شده است و چنانچه روند کنونی ادامه پیدا کند، یوزپلنگ تا پایان دهه ۹۰ منقرض خواهد.

مدیرعامل انجمن یوز ایرانی با اشاره به مناقشه آماری پیش آمده بر سر تعداد یوزهای ماده در کشور، ضمن عذرخواهی از رسانه ها تاکید کرد: در برخی رسانه ها از قول اینجانب اعلام شد که «یوز ایرانی در پایان سال ۹۵ منقرض می شود». البته اشتباهی که رخ داد از جانب رسانه نبود بلکه تنها از جانب یک خبرنگار رخ داده بود که اصلا در جلسه حضور نداشت.

مرتضی اسلامی توضیح داد: موضوعی که من مطرح کرده بودم آن بود که تنها ۲ یوز پلنگ ماده در کشور شناسایی شده است و چنانچه روند کنونی ادامه پیدا کند، یوزپلنگ تا پایان دهه ۹۰ منقرض خواهد شد. اما آن خبرنگار از قول من اعلام کرده بود که یوزپلنگ ایرانی در سال ۹۵ منقرض می شود.

وی تاکید کرد: اگر یوزپلنگ به عنوان یک نماد ملی شناخته شده و برای مردم ما مهم است، مسلماً یکی از دلایل آن تلاش رسانه هایی بوده که در ۱۶ سال اخیر ما را همراهی کرده اند.

اسلامی با بیان اینکه نکته اصلی آنجاست که یوزپلنگ دچار بحران است، تصریح کرد: اوضاع یوز ایرانی بسیار بحرانی است اما حاشیه ای که بر سر این آمار ایجاد شد، این نکته اصلی را به حاشیه برد. مسئله دوم این است که به واسطه وضعیت بحرانی یوزپلنگ که اعلام شد و واقعی هم هست، برخی افراد فعالیت های سازمان محیط زیست را زیر سوال بردند در حالی که من در همان جلسه هم گفتم اگر فعالیت های حفاظتی که در این سالها توسط پروژه حفاظت یوز، سازمان حفاظت محیط زیست و انجمن ها انجام شده، نبود، شاید یوزپلنگ تا کنون منقرض شده بود. این فعالیت ها حتماً کاستی هایی داشته است ولی قطعاً سرعت انقراض را کاهش داده است.

مدیرعامل انجمن یوز ایرانی تاکید کرد: شرایطی وجود دارد که اگر تغییر نکند، حتی اگر یوزهای ما افزایش جمعیت پیدا کنند، باز هم از بین خواهند رفت. یکی از دلایل این مسئله مهاجرت های عجیب یوزها در ایران است که ما اصلا فکر نمی کردیم یک یوزپلنگ ۱۳۰ کیلومتر یا حتی ۲۱۰ کیلومتر جابجا شود.

وی با اشاره به اهمیت دوربین های تله ای در عین ضعف های این روش آماری تاکید کرد: برخی از مناطق ما وسیع هستند اما مابقی مناطق زیستگاه یوز کوچکند و با استفاده از دوربین های تله ای در آنها اطلاعات بسیار زیاد و ارزشمندی را به دست آورده ایم.

اسلامی ضمن اشاره به مستثنیات موجود در زیستگاه های یوز به عنوان یکی از چالش های پیش رو اضافه کرد: یکی دیگر از مسائل مهم ایمن سازی جاده ها است، چرا که تنها در یکی از جاده ها ۶ یوزپلنگ ماده را از دست داده ایم و یوزپلنگ آخر یک توله هم داشته است که چون هنوز به سن استقلال نرسیده، نمی دانیم توانسته شرایط را برای بقای خود فراهم کند یا نه.

مدیرعامل انجمن یوز ایرانی کریدورهای مهاجرتی را نیز دیگر مشکل موجود عنوان کرد و گفت: موضوع دیگر حفاظت از کریدورهای مهاجرتی است که باید به هر نحو ممکن این حفاظت انجام شود. یک راه حفاظت دولتی است اما راه دیگر مشارکت بخش خصوصی است که در این زمینه در استان یزد تجربه بسیار خوبی شروع شده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری