سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1650 تاریخ انتشار: 1395-06-10 / 15:45:00

تشکیلات خودگردان فلسطین به شورای امنیت می‌رود

    پس از اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیرامون حق یهودیان برای حضور در فلسطین و ساخت‌ و سازهای شهرک‌های یهودی نشین در اراضی فلسطینی خاصه قدس، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که فورا مساله را به شورای امنیت می‌برد. […]

تشکیلات خودگردان فلسطین به شورای امنیت می‌رود

پس از اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیرامون حق یهودیان برای حضور در فلسطین و ساخت‌ و سازهای شهرک‌های یهودی نشین در اراضی فلسطینی خاصه قدس، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که فورا مساله را به شورای امنیت می‌برد.

به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای گفت: به سرعت تماس‌هایی با دبیرکل اتحادیه عرب و ریاست شورای وزرای خارجه عرب که در قاهره برگزار شد در جریان است تا با رفتن به شورای امنیت موافقت شود چراکه نمی‌توان در مقابل اظهارات مطرح شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیرامون اراضی اشغالی فلسطین و در راس‌ آنها قدس سکوت اختیار کرد که این اظهارات نقض قانون بین‌المللی و توافق نظر بین‌المللی به شمار می‌آید که شهرک‌سازی‌ها را غیرقانونی به شمار می‌آورد و مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۲ را به چالش می‌کشد که کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را به رسمیت شناخت.

ریاست تشکیلات خودگردان موضع دولت اسرائیل نسبت به گزارش نیکلای ملادینف، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح پیرامون غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌ها را به منزله "سندی" خواند که نیت‌های واقعی این دولت را در قبال روند صلح از یک سو و از سوی دیگر نقض آشکار قانون و مشروعیت بین‌المللی نشان می‌دهد.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: ادامه این سیاست پیامی آشکار از سیاست گریختن از تمامی طرح‌هایی است که جهت ایجاد فضایی مناسب برای بازگرداندن امید نسبت به ازسرگیری روند سیاسی در خاورمیانه مطرح شده است.

ریاست تشکیلات خودگردان تاکید کرد: بدون راه حلی که مردم ما و رهبری ملی‌اش نسبت به آن راضی باشند، هیچ راه حلی موفق نخواهد بود و به اوضاعی خواهد انجامید که در آن امنیت و ثبات در منطقه برقرار نخواهد شد.

در همین حال، وزارت خارجه فلسطین اظهارات سخنگوی نتانیاهو را محکوم و از اظهارات ملادینف درخصوص خطرات افزایش شهرک‌سازی‌ها در ظرف دو ماه پس از دعوت کمیته چهارجانبه برای توقف شهرک‌سازی‌ها در اراضی فلسطین استقبال کرد.

پیشتر دیوید کیز، سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای گفت که اظهارات نیکلای ملادینف فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در روند صلح خاورمیانه "تحریف تاریخ و قانون بین‌المللی" است.

طبق گفته این مقام اسرائیلی، یهودیان در قدس و کرانه باختری برای هزاران سال حضور داشته‌اند و حضور آنان در آنجا مانعی در مقابل صلح نیست.

وی گفت: مانع در مقابل صلح همان تلاش‌هایی است که برای انکار ارتباط مردم یهود به بخش‌هایی از "سرزمین تاریخی‌شان" پایان نمی‌یابد.

وی افزود: این ادعا مبنی بر اینکه ساخت و سازهای اسرائیل در قدس غیرقانونی است، ادعایی سخیف است و همانند این ادعا است که ساخت و سازهای آمریکا در واشنگتن یا ساخت و سازهای فرانسه در پاریس غیرقانونی است.

پیشتر ملادینف گفته بود که گسترش شهرک‌سازی‌ها در دو ماه پس از درخواست کمیته چهارجانبه برای توقف شهرک‌سازی‌های یهودی نشین در اراضی فلسطین افزایش یافته و اسرائیل به این درخواست پاسخ مثبت نداده و از اول ژوئیه طرح‌هایی را برای ساخت بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی در قدس شرقی و ۷۳۵ واحد در کرانه باختری مطرح کرده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری