سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-02-02 / 16:38:00

نمونه تجاری رادار دهانه مصنوعی هواپایه ساخته شد

    نمونه تجاری رادار دهانه مصنوعی هواپایه در جهت تجاری‌سازی دستاوردهای فضایی توسط پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد. […]

نمونه تجاری رادار دهانه مصنوعی هواپایه ساخته شد

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در راستای اهداف تجاری‌سازی دستاوردهای فضایی، نمونه تجاری سامانه سار هواپایه با کاربردهایی در حوزه‌های مدیریت حوادث غیرمترقبه، نقشه‌برداری، کنترل مرزها در پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران در شیراز طراحی و ساخته شد.

وی گفت: رادار دهانه مصنوعی (سار) نوعی از رادار است که بر سکوهای متحرکی مثل هواپیما، پهپاد و ماهواره نصب می‌شود و در حین حرکت سکو، رادار با ارسال متناوب پالس به سطوح و دریافت بازگشتی آن، قادر است تصویری دقیق از ناحیه هدف را ایجاد کند.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران مزایای عمده تصویربرداری راداری نسبت به تصویربرداری اپتیکی را مواردی چون قابلیت تصویربرداری از پشت ابر و در تمام ساعات شب و روز (مستقل از نور خورشید) و حتی نواحی پوشیده شده از دود و گردوخاک، مستقل بودن کیفیت تصویر راداری از فاصله و امکان کشف اهداف یا اشیاء فلزی استتار شده عنوان کرد.

وی افزود: مزایای عمده تصویربرداری سار نسبت به تصویربرداری اپتیک، باعث توجه روزافزون همه کشورهای توسعه یافته به این فناوری شده و در دهه‌های اخیر، در این کشورها سرمایه‌گذاری هنگفتی در صنعت سار صورت گرفته است و فناوری آن را به انحصار خود درآورده‌اند.

صمیمی در خصوص چگونگی انجام این مهم گفت: طراحی، ساخت، آزمون و بهره‌برداری از یک رادار تصویربرداری هواپایه، در نتیجه تحقیقات و تلاش شبانه‌روزی نخبگان علمی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران صورت گرفته که این سامانه به علت دستیابی به کیفیت بالا در استخراج تصاویر، قادر است بخش زیادی از نیازمندی کشور در این زمینه را برطرف سازد.

وی درباره قابلیت‌های این رادار تصویربرداری هواپایه توضیح داد: از قابلیت‌های نمونه تجاری سار هواپایه می‌توان به قابلیت استخراج برخط تصاویر، کوچک‌سازی و بهینه‌سازی در وزن و ابعاد محصول و همچنین، قابلیت نصب و بهره‌برداری در کلاس‌های مختلف پرنده اشاره کرد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: پس از ساخت و آزمون نمونه مهندسی این سامانه در سال ۱۳۹۶ در پژوهشکده مکانیک و انجام آزمون‌های پروازی موفق، طراحی و ساخت نمونه تجاری این سامانه، در راستای اهداف تجاری‌سازی دستاوردهای فضایی، در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه سامانه‌ رادار دهانه مصنوعی از زیرسیستم‌های فرستنده، گیرنده، آنتن، واحد ناوبری، واحد پردازش و همچنین مکانیزم تشکیل شده است، در خصوص چگونگی عملکرد این سامانه گفت: سیگنال راداری در فرستنده تولید و توسط آنتن ارسال می‌شود. سیگنال ارسالی پس از برخورد به ناحیه تحت تصویربرداری در بازگشت، توسط آنتن دریافت و به گیرنده ارسال و با نمونه‌برداری از سیگنال خروجی گیرنده، داده خام سار ایجاد می‌شود.

صمیمی با اشاره به اینکه این داده‌ها با الگوریتم‌های پردازشی تشکیل تصویر سار در سخت‌افزار، پردازش و تصاویر ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شوند، ادامه داد: اجرای آزمون‌های پروازی و ارزیابی میدانی عملکرد سار تجاری‌سازی شده در دستور کار آتی پژوهشگاه فضایی قرار دارد که انجام آن و تحلیل نتایج، باعث نهایی سازی محصول خواهد شد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری