سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-02-21 / 13:36:00

تیم‌های صعودکننده به لیگ برتر والیبال به زودی معرفی می‌شوند

    نشست تعیین تکلیف لیگ دسته یک سال ۹۸ امروز یکشنبه برگزار و مقرر شد با توجه به پیشنهادات ارائه شده، کمیته رویدادها و مسابقات به زودی تیم‌های صعودکننده به لیگ برتر را اعلام کند. […]

تیم‌های صعودکننده به لیگ برتر والیبال به زودی معرفی می‌شوند

به نقل از فدراسیون والیبال، دکتر محمدرضا داورزنی در نشست نمایندگان مرحله پلی‌آف لیگ لیگ دسته یک سال ۹۸ که برای تعیین تکلیف دو تیم صعود کننده این رقابت‌ها به لیگ برتر سال ۹۹ برگزار شد، افزود: متاسفانه ویروس کرونا تا کنون حدود ۴ میلیون نفر را در جهان آلوده کرده و تمام فعالیت‌های ورزشی جهان را تعطیل کرده است که این موضوع شامل والیبال هم می‌شود.

وی با بیان این که اگر در خردادماه شرایط زندگی عادی شود و پروازها برقرار شود، شاید مسابقات رده های سنی آسیا در شهریورماه برگزار شود، تصریح کرد: فعلا در ۱۳۰ شهر ایران وضعیت سفید اعلام شده است و شاید در آینده تمرینات ورزشی در این شهرها آغاز شود اما در مراکز استان‌ها همچنان مشکل پابرجاست و متاسفانه اخیرا ویروس جدیدی برای کودکان نیز مشکل ساز شده است و هشدارهایی در مورد آن داده‌اند.

رئیس فدراسیون والیبال تاکید کرد: فعلا ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری مسابقات را ممنوع کرده و فعالیت تمرینی در شهرهای شرایط قرمز نیز ممنوع است. با توجه به این شرایط تصمیم به برگزاری این نشست شد تا در تعامل با نمایندگان هشت باشگاه مرحله پلی‌آف لیگ دسته یک سال ۹۸، تصمیمی برای این مسابقات و تیم‌های صعود کننده به لیگ برتر گرفته شود.

داورزنی با یادآوری اینکه لیگ برتر امسال اگر شرایط مهیا باشد از شهریورماه شروع می‌شود، ادامه داد: باشگاه‌هایی که بدهی داشته باشند به هیچ وجه اجازه حضور در لیگ برتر را نخواهند داشت. برای سوپر لیگ امسال واید کارت را حذف کردیم و اگر باشگاهی در نظر دارد در لیگ برتر شرکت کند، باید امتیاز آن را از باشگاهی که امتیاز دارد، خریداری کند.

رئیس فدراسیون والیبال تاکید کرد که امسال بر اساس برنامه تنظیم شده مراحل ثبت نام لیگ برتر را اجرا می کنیم و بدون طی مراحل قانونی و انجام تسویه حساب‌ها، هیچ تیمی در لیگ برتر شرکت نخواهد کرد.

وی ادامه داد: دو برنامه برای برگزاری لیگ برتر با حضور ۱۰ و ۱۲ تیم آماده کرده‌ایم و اگر ۱۴ تیم نیز موفق به ثبت‌نام و تسویه حساب با بازیکنان، کادر فنی و فدراسیون شوند، آمادگی برگزاری مسابقات با ۱۴ تیم را داریم، اما بعید می‌دانم ۱۴ باشگاه موفق به طی مراحل ثبت‌نام شوند.

داورزنی تاکید کرد: امسال شرایط کاملا متفاوت خواهد بود و در لیگ دسته یک نیز برای تسویه حساب‌های قبلی، فدراسیون بسیار جدی است.

در ادامه این نشست نمایندگان هشت تیم شورا و شهرداری قزوین، افق قم، شهروند نکا، پاس گرگان، شهرداری جوان ارومیه، کیمیاگر تهران، فرش گل‌نقش آران و بیدگل و هورسان رامسر نظرات خود را مطرح کردند که مهمترین محورهای آن به قرار زیر است:

با توجه به نیمه تمام ماندن مسابقات، نحوه تسویه حساب باشگاه ها با بازیکنان، کادر فنی و فدراسیون مشخص شود.
شرایط لیگ هزینه‌بر است و باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که باشگاه‌ها برای حضور در مسابقات احساس مناسبی از نظر ادامه حضور دیگر باشگاه‌ها داشته باشند.
فدراسیون به لیگ دسته یک هم همانند لیگ برتر اهمیت دهد و انتظار داشتیم این نشست زودتر برگزار شود.
امسال برای موضوع کرونا در قراردادها پیش بینی شود که اگر دوباره کشور با مشکل روبرو شد و لیگ به پایان نرسید، باشگاه‌ها قانونی عمل کنند.
نحوه برگزاری لیگ دسته یک و دو مسابقه در هفته مناسب نیست، به دلیل بعد مسافت و ضرورت ریکاوری تیم‌ها در این موضوع تجدید نظر شود.
قطعا مسابقات لیگ دسته یک سال ۹۸ ادامه پیدا نمی‌کند، امیدوارم خروجی این جلسه به گونه‌ای باشد که تکلیف تیم‌های صعود کننده را مشخص کند.
چند سالی بود که لیگ دسته یک دیده نمی شد و تشکر از برنامه های فدراسیون برای برگزاری مناسب این رقابت‌ها.
بازیکنان لیگ دسته یک نان آور خانواده‌ها هستند و سقف قراردادها خیلی کم است و باید بازنگری شود.
برای لیگ دسته یک همانند لیگ برتر، سقف تعداد تیم‌های شرکت کننده تعیین شود.
در ادامه این نشست، برای تعیین تکلیف تیم‌های صعود کننده به لیگ برتر سال ۹۹ سه پیشنهاد «برنده دیدار نخست پلی آف»، «تیم اول دو گروه مقدماتی» و «تیم‌هایی که از نظر تعداد برد و امتیاز در شرایط بالاتری قراردارند» مطرح شد و قرار شد کمیته رویدادها و مسابقات جمع بندی نهایی را به زودی اعلام کند.

بر این اساس، چهار تیمی که شرایط بهتری از نظر شاخصه‌های اعلام شده، داشته باشند، انتخاب می‌شوند تا دو تیم پس از احراز شرایط لیگ برتر، در این مسابقات شرکت کنند.

در پایان این نشست رئیس فدراسیون والیبال در جمع‌بندی افزود: در آئین‌نامه لیگ امسال چند اصلاح مد نظر قرار دادیم که تعیین حداقل پرداخت‌ها برای قرارداد بازیکنان از جمله آنان است. بنابراین قراردادهای غیر متعارف قبول نمی‌شود و ثبت نخواهد شد.

وی با بیان اینکه برای دو رویداد مهم لیگ برتر و دسته یک ارزش قائل هستیم، گفت: برای لیگ دسته یک نیز ارزش قائل هستیم و باشگاه‌هایی که توانایی مالی ندارند نباید در لیگ دسته یک نیز شرکت کنند.

داورزنی با تاکید بر اینکه تصمیمات سلیقه‌ای را نمی پذیریم، گفت: تصمیمات باید بر اساس منطق باشد که نه باشگاه و نه نظام برنامه‌ریزی آسیب ببیند، تلاش داریم که فعالیت باشگاهی جنبه اقتصادی برای آنان داشته باشد تا باشگاه‌ها بر روی تربیت بازیکنان فعال شوند و درآمد آنان از شناسائی و پرورش استعدادها نیز باشد.

وی تاکید کرد: امسال شرایط حضور در لیگ برتر خیلی سخت است و هر تیمی امکان بقاء در سوپر لیگ را نخواهد داشت. بر همین اساس اسامی و عناوین باشگاه‌ها اولویت انتخاب نیست و حضور طولانی مدت در لیگ برتر نیز دلیلی بر حضور نمی‌باشد، بلکه باشگاه‌ها باید شرایط تعیین شده را دارا باشند.

داورزنی ادامه داد: انتظار داریم باشگاه‌ها برای حضور در لیگ برتر به تعهدات خود عمل کنند و فرض را بر این گذاشتیم که تعدادی از باشگاه‌ها نمی‌توانند در لیگ برتر و دسته یک سال ۹۹ شرکت کنند و این اتفاق باید در والیبال بیافتد.

رئیس فدراسیون والیبال تاکید کرد: بنابر این دو تیمی هم که به سوپر لیگ صعود می کنند کارشان سخت خواهد بود، چون این دو تیم امسال امکان فروش امتیاز را نیز ندارند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری