سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-20 / 14:20:00

اعمال بازنگری در شیوه‌نامه انتخابی المپیک توکیو

    کمیته بین المللی المپیک با توجه به تعویق یک ساله المپیک توکیو با بازنگری در شیوه ‌امه انتخابی این بازی‌ها، باید و نبایدهایی را در آن لحاظ کرده است. […]

اعمال بازنگری در شیوه‌نامه انتخابی المپیک توکیو

 کمیته بین المللی المپیک، بازنگری در شیوه نامه انتخابی توکی و۲۰۲۰ که در سال ۲۰۱۷ مورد تایید هیات اجرایی قرارگرفت، بدلیل شیوع گسترده و پاندمی ویروس کرونا صورت پذیرفته است.

بر اساس بازنگری صورت گرفته، تغییرات اعمال شده در هر یک از محورهای مربوط به المپیک توکیو به این شرح است:

رقابت های انتخابی‌
* آخرین مهلت برگزاری انتخابی‌ها نهایتاً تا پیش از ۲۹ ژوئن می‌باشد.

* ورودی نهایی رشته‌های ورزشی ۵ جولای خواهد بود.

* بازنگری در شیوه انتخابی می‌بایست با سرعت بیشتر بمنظور اطمینان بخشی به ورزشکاران و کمیته‌های ملی المپیک صورت پذیرد.

اختصاص سهمیه‌ها
* ورزشکاران و کمیته‌های ملی المپیک که قبلاً سهمیه المپیک را کسب کرده‌اند، با وجود به تعویق افتادن بازی‌ها، سهمیه را حفظ می‌کنند. - درمجموع ۵۷ درصد از کل سهمیه ورزشکاران تاکنون اختصاص یافته است و تقریباً ۵۰۰۰ سهمیه باقی مانده است.

* در بعضی موارد، سهمیه انتخابی المپیک توسط کمیته ملی المپیک یک کشور به دست می‌آید و در موارد دیگر مستقیماً توسط یک ورزشکار؛ در همه موارد و طبق منشور المپیک، کمیته ملی المپیک مربوطه حق انتخاب ورزشکاران را برای حضور در مسابقات المپیک توکی و۲۰۲۰ دارد.

* اولویت، مسیر انتخابی برای هر رشته است. این اصل فدراسیون‌های جهانی را ترغیب می‌کند تا با جایگزین کردن فرصت‌های از دست رفته برای تخصیص سهمیه با همان تعداد رویدادها، رویکردی مشابه را دنبال کنند.

* با توجه به سناریویی که تخصیص سهمیه بر اساس رتبه بندی آن صورت می‌گیرد، فدراسیون‌های جهانی اختیار تعیین مهلت و رتبه بندی جدید دارند. کمیته بین المللی المپیک حساسیت چنین تصمیماتی را درک می‌کند لذا، یک تعادل ورزشی بین حفاظت از ورزشکارانی که بر اساس مهلت‌های پیشین انتخابی توکی و۲۰۲۰ نزدیک به کسب سهمیه بوده‌اند و ایجاد زمینه حضور برترین ورزشکاران برای انتخاب و حضور در سال ۲۰۲۱ می‌بایست برقرار گردد.

* فدراسیون‌های بین المللی و فدراسیون‌های متبوع ملی و کمیسیون‌های ورزشی ملزم به رسیدن به تفاهم و توافق در خصوص بهترین تصمیم هستند.

احراز صلاحیت
* مطابق با این اصل که ورزشکارانی که در بازی‌های المپیک توکیو صلاحیت خود را حفظ کرده‌اند واجد شرایط باقی بمانند، امکان پذیر است. فدراسیون‌های جهانی در صورت نیاز اجازه دهند ورزشکارانی که واجد شرایط در سال ۲۰۲۰ هستند، واجد شرایط برای حضور در رقابت‌ها در سال ۲۰۲۱ باشند. تنها استثنا در صورتی خواهد بود که این اولویت بندی سنی خطر ایمنی و یا پزشکی ورزشکاران را تهدید کند.

* با توجه به معیارهای واجد شرایط بودن برای محدوده سنی پایین، در صورت وجود، IOC صلاحیت کامل IF ها را برای ارزیابی صلاحیت آن دسته از ورزشکارانی که در ژوئیه سال ۲۰۲۰ واجد شرایط نیستند اما در سال ۲۰۲۱ با محدوده سنی پایین تر نزدیک می‌شوند، به رسمیت می‌شناسد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری