سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-07 / 16:30:00

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله: زلزله امروز پس‌لرزه زمین‌لرزه ۵.۱ ریشتری بود

    معاون پژوهشی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی گفت: زمین‌لرزه امروز دقیقاً در همان نقطه از گسل اتفاق افتاد که در اردیبهشت ماه رخ داد. […]

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله: زلزله امروز پس‌لرزه زمین‌لرزه ۵.۱ ریشتری بود

دکتر محمد تاتار در خصوص زلزله‌ای که در ساعت ۱۳ و ۴۷ دقیقه و ۳۷ ثانیه امروز در عرض جغرافیایی ۳۵.۷۵ و طول جغرافیایی ۵۲.۰۱ به بزرگای ۴ ریشتر رخ داد،  گفت: این زمین لرزه که دستگاه‌های ما آن را ثبت کرده‌اند، دقیقاً روی همان منطقه‌ای که اردیبهشت ماه زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر در دماوند رخ داد، بود.

وی افزود: با توجه به بزرگای زمین لرزه امروز و اینکه دقیقاً در همان منطقه رخ داده، می‌توان گفت که این زلزله حاصل فعالیت گسل مشا بوده و کماکان پس‌لرزه آن (زلزله اردیبهشت ماه با بزرگای ۵.۱ ریشتر) است.

تاتار با بیان اینکه معمولاً انتظار داریم این زمین‌لرزه‌های بزرگ در فاصله‌های نزدیک اتفاق بیفتد، گفت: با وجود آنکه کمتر از دو ماه این دو زمین‌لرزه در یک منطقه اتفاق افتاده، مسئله عجیبی نیست و منطقی به نظر می‌رسد.

به گفته وی، پس از زمین لرزه ۴ ریشتری امروز نیز پیش‌بینی می‌کنیم که پس‌لرزه‌های مرتبط با آن را بعد از این شاهد باشیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی با بیان اینکه از این رو انتظار می‌رود روند فعالیت پس‌لرزه در این منطقه از دماوند و گسل مشا افزایش پیدا کند، گفت: به احتمال قوی، این پس‌لرزه‌ها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه گسل مشا، گسلی طولانی است، اظهار داشت: دقیقاً زمین‌لرزه امروز در همان نقطه از گسل اتفاق افتاد که در اردیبهشت ماه رخ داد.

تاتار با تأکید بر اینکه دستگاه‌های لرزه‌نگاری ما با دقت بالا زلزله این نقطه در دماوند را ثبت کرده است، گفت: به احتمال زیاد، کماکان پس‌لرزه‌ها ادامه خواهد داشت که این اتفاق خاصی نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی با اشاره به تعداد پس‌لرزه‌های بعد از زلزله ۵.۱ ریشتری حاصل از گسل مشا افزود: تا ۴۸ ساعت بعد از این زمین‌لرزه، ۶۰ پس‌لرزه اتفاق افتاد؛ قاعدتاً از آن تاریخ تاکنون بیش از ۲۰۰ پس‌لرزه ثبت شده است.

وی با تأکید بر اینکه هر چه تعداد پس‌لرزه‌ها بیشتر باشد بهتر است، گفت: برداشت ما این است که حتی از امروز به بعد زمین‌لرزه‌های ۲ تا ۲.۵ ریشتر هم اتفاق بیفتد؛ اگر این‌طور باشد که روند طبیعی طی می‌شود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری