سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-20 / 12:22:00

گسترش محصولات نانوی ایرانی در بازارهای جهانی

    دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: برنامه‌ای برای گسترش صادرات و ورود محصولات فناورانه این حوزه به بازارهای جهانی داریم تا شاهد رشد سهم ایران از بازار جهانی باشیم. […]

گسترش محصولات نانوی ایرانی در بازارهای جهانی

به نقل از معاونت علمی و فناوری، ایران چند سالی است که پیش‌روی زیادی در حوزه محصولات دانش‌بنیان و تولید آنها به خصوص در حوزه فناوری نانو داشته است. تا کنون ۴۹ کشور مثل آلمان، ایتالیا، انگلیس، استرالیا، کانادا، چین و کره جنوبی میزبان محصولات نانویی ایرانی شدند.

با وجود این طبق برآوردها در بازار ۶۵ میلیارد دلاری این فناوری در سطح جهان در سال ۹۷ سهم ایران نیم درصد بود. این در حالی است که با رشد شرکت‌های دانش بنیان ظرف دو دهه آینده ۳۰ درصد اقتصاد کشور می‌تواند مبتنی بر دانش بنیان‌ها و فناوری‌های پیشرفته باشد که فناوری نانو هم بخش مهمی از آن است.

دامنه فعالیت دانش نانو شامل انواع حوزه‌ها می‌شود و کافی است شرکت‌های ایرانی وارد بازار صادراتی و جهانی شوند تا به سرعت سهم ایران از این بازار زیاد شود و تا سال ۱۴۰۴ طبق اسناد بالا دستی بتوانیم ۲ درصد این بازار را از آن خود کنیم و به اقتصادی قوی در این زمینه تبدیل شویم.

به گفته سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، ثروت کشور نیروی انسانی خلاق است که به مدد آنها اقتصاد دانش بنیان رونق می‌گیرد.

وی افزود: ایران با همت همین نیروی انسانی از نظر کمیت و کیفیت پس از چین، امریکا و هند رتبه چهارم این حوزه را در دنیا دارد و در جایگاهی بالاتر از تمام کشورهای اروپایی قرار گیرد. همچنین برنامه‌ای برای گسترش صادرات و ورود محصولات فناورانه این حوزه به بازارهای جهانی داریم تا شاهد رشد سهم ایران از بازار جهانی باشیم.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری