سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-05-11 / 11:15:00

مشاهده و بررسی عمق اقیانوس با لیدار

    دانشمندان قصد دارند با استفاده از لیدار که نوعی تلسکوپ زیردریایی است، عمق اقیانوس و بستر آن را مشاهده کنند و اطلاعات بیشتری از جهان زیرآب به دست آورند. […]

مشاهده و بررسی عمق اقیانوس با لیدار

 به نقل از نیواطلس، لیدار با تاباندن لیزر به کف اقیانوس و بررسی نور بازتاب داده شده، فاصله را با مقصد اندازه می‌گیرد و با استفاده از آن می‌توان در مورد پدیده‌هایی همچون رشد جلبک‌های دریایی، تحقیقات جدی تری انجام داد.

تا پیش از این با استفاده از دوربین‌های ماهواره‌ای پیشرفته حداکثر عمق ۵ تا ۱۰ متری دریاها با دقت مشاهده شده بود، اما انتشار اشعه لیزر با استفاده از تلسکوپ‌های دریایی لیدار با توجه به سرعت و دقت بالای آنها کشف موجودات جدیدی را نیز ممکن می‌سازد.

از این فناوری قبلاً در سال ۲۰۱۸ برای بررسی حیات دریایی در خلیج مکزیک هم استفاده شده بود، اما در دور جدید تحقیقات قرار است از آن برای شناسایی ریزموجودات دریایی استفاده شود که دارای صفحات محافظ از جنس کربنات کلسیم هستند. برخورد اشعه لیزر لیدار با این صفحات موجب انعکاس نور می‌شود و محققان با بررسی این انعکاس می‌توانند در مورد جلبک‌ها و دیگر جانداران دریایی مطالعه کنند.

فناوری یادشده قرار است برای بررسی حیات دریایی در مناطقی همچون سواحل شهر نیویورک نیز مورد استفاده قرار بگیرد تا مشخص شود گرمایش زمین و تخریب محیط زیست چه پیامدهایی برای آبزیان داشته است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری