سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-23 / 11:55:00

بسته ویژه صندوق نوآوری برای حمایت از پارک‌های علم و فناوری

    عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت‌های پارک‌های علم و فناوری در حوزه مبارزه با کرونا وارد عمل شدند که صندوق نوآوری هم در این راستا از آنها حمایت کرد. […]

بسته ویژه صندوق نوآوری برای حمایت از پارک‌های علم و فناوری

دکتر مهدی کشمیری در خصوص عملکرد پارک‌های علم و فناوری در مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: پارک‌های علم و فناوری پس از شیوع کرونا در تمامی ایام تعطیلات نوروز مشغول به فعالیت بودند تا نیازهای کادر درمان و مردم در مواجهه با این ویروس را تامین کنند.

وی افزود: اگر تهران را به واسطه بزرگی و بازیگران متنوعی که در عرصه فناوری دارد کنار بگذاریم، قاطعانه می‌گویم بازیگر اصلی حوزه نوآوری و فناوری در استان‌ها، پارک‌های علم و فناوری هستند. در ماجرای کرونا هم همین طور است.

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری درباره نقش پارک‌های علم و فناوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان و فعال‌تر شدن اکوسیستم فناوری در کشور، گفت: پارک‌ها از جمله زیرساخت‌های عصر مبتنی بر دانایی هستند. با ورود به توسعه مبتنی بر دانایی، یکسری زیرساخت‌های جدید در بحث اقتصاد و توسعه شکل گرفت که پارک‌های علم و فناوری از جمله آنهاست.

وی افزود: ما اگر پیشتر همزمان با عصر توسعه صنعتی، شهرک‌های صنعتی را ایجاد کردیم باید برای توسعه دانایی از طریق ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های فناور نیز زیرساختی را فراهم می‌کردیم که این زیرساخت همان پارک‌های علم و فناوری است که سال‌هاست در کشور ایجاد شده است.

کشمیری افزود: این پارک‌ها در واقع محل تجمیع شرکت‌های دانش بنیان و فناور است که خدمات مختلفی نظیر مشاوره، پشتیبانی و منتورینگ به این شرکت‌ها ارائه می‌کنند.

وی تاکید کرد: وظیفه اصلی پارک‌های علم و فناوری حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور و کمک به آنها برای تجاری‌سازی محصولاتشان است.

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی درباره تعداد پارک‌های علم و فناوری فعال در کشور یادآور شد: در حال حاضر حدود ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور داریم که بخشی از آنها پارک‌های استانی هستند. تعدادی از این پارک‌ها نیز وابسته به دانشگاه‌ها هستند. همچنین یک پارک وابسته به بخش خصوصی داریم و دو پارک نیز زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستند.

به دنبال ایجاد پارک‌های تخصصی علم و فناوری هستیم

سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درباره چشم‌انداز این وزارتخانه در بحث توسعه کمی و کیفی پارک‌های علم و فناوری نیز گفت: ما در نظام نوآوری یک نوآوری منطقه‌ای و یک نوآوری بخشی داریم. نظام منطقه‌ای به معنای تشکیل پارک‌ها در استان‌ها است. نوآوری بخشی نیز به معنای ایجاد پارک‌های تخصصی مثل پارک علم و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی افزود: ما در بخش منطقه‌ای به تعداد کافی پارک علم و فناوری ایجاد کرده‌ایم اما در حوزه بخشی ایجاد پارک‌های تخصصی را در دستور کار داریم، یعنی مشابه پارکی که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفته در بخش‌های مختلف نفت، کشاورزی و … ایجاد کنیم. حتی اگر بخش‌های مختلف اقتصادی نیز علاقه‌مند به ورود به ایجاد این زیرساخت باشند، ما آماده همکاری هستیم.

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری خاطرنشان کرد: سیاست ما این است که اگر تقاضایی برای تاسیس پارک در بخش‌های تخصصی ارائه می‌شود سریع در دستور کار قرار گیرد. پشتوانه اصلی این پارک‌های تخصصی نیز آن وزارتخانه یا بخش مربوطه خواهد بود.

کشمیری درباره تعداد پارک‌های علم و فناوری فعال در کشور نیز گفت: امروز بیش از هشت هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری مستقر شده‌اند. حدود ۶۰ هزار نفر نیز در این شرکت‌ها مشغول به فعالیت هستند. بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان هم گردش مالی این شرکت‌ها البته بنا به اظهار خود آنها است ولی برآورد بنده رقمی بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است.

بسته ویژه صندوق نوآوری برای حمایت از پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های مستقر در آن

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی درباره نحوه تعامل پارک‌های علم و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور تصریح کرد: یکی از مخاطبان صندوق نوآوری همین شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری هستند و در واقع این شرکت‌ها بهره‌بردار خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری بشمار می‌آیند، اما کاری که ما در وزارت علوم با صندوق نوآوری آغاز کردیم این بود که نگاهمان را توسعه بخشیم، لذا بسته اختصاصی و ویژه‌ای برای حمایت از پارک‌های علم و فناوری در صندوق نوآوری در نظر گرفته شد.

وی افزود: بر اساس این بسته اختصاصی، پارک‌ها به عنوان یک عنصر منطقه‌ای، شریک کاری صندوق نوآوری در زیست بوم فناوری آن منطقه می‌شوند. به عبارت دیگر هر کدام از شرکت‌های مستقر در پارک ارتباطی علاوه بر اینکه با صندوق نوآوری در ارتباط است، پارک‌ها نیز یکسری مسئولیت‌هایی را در قبال این شرکت‌ها بعهده می‌گیرد. از جمله این مسئولیت‌ها کمک به صندوق نوآوری در حوزه توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان و فناور است.

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از راهبری و نظارت بر صندوق‌های پژوهش و فناوری در استان‌ها از طریق پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود، افزود: با تدبیر این دوره جدید هیئت عامل صندوق نوآوری امکان سرویس‌دهی صندوق نوآوری به شرکت‌های فناور که لزوماً مجوز دانش بنیان هم ندارند و در پارک‌ها مستقر هستند فراهم شد.

کشمیری با بیان اینکه امروز عمده برنامه‌ها و هماهنگی‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در استان‌ها برای خدمات‌رسانی بیشتر به شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناوری از طریق پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود، گفت: در دوره جدید فعالیت صندوق نوآوری با تدابیری که اتخاذ شده است، بیشترین توجه به پارک‌های علم و فناوری شده است. حضور نمایندگان وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و وزارت ارتباطات در ترکیب هیئت عامل صندوق نوآوری باعث شده است تا ارتباط بخش‌های مختلف با صندوق ارگانیک‌تر شود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری