سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-06-05 / 15:14:00

تولید رنگ چسبناک و مقاوم در برابر آب با فناوری نانو

    محققان آمریکایی و انگلیسی با همکاری یکدیگر و با استفاده از نانوذرات، نوع جدیدی از رنگ ساختمانی را تولید کرده‌اند که هم چسبناک‌تر است و هم در برابر آب مقاومت بیشتری دارد. […]

تولید رنگ چسبناک و مقاوم در برابر آب با فناوری نانو

به نقل از نیواطلس، نانوذرات جدید به دو سوی رنگ ساختمانی اضافه می‌شود تا مقاومت رنگ در برابر نفوذ آب بیشتر شود و از سوی دیگر چسبناکی رنگ در زمان کشیده شدن به سطوح گوناگون بیشتر شود.

نانوذرات یادشده می‌توانند کارکردهای متنوعی پیدا کنند و از جمله برای تولید مواد ضد باکتری هم مورد استفاده قرار بگیرند. زیرا با استفاده از آنها می‌توان جلوی نفوذ مواد آلوده و مضر را به اشیای مختلف گرفت.

محققان پیش از این در زمینه پیوند برقرار کردن میان این نانوذرات برای استفاده از آنها در مقیاس وسیع و سطوح گسترده دچار مشکل بودند. اما سرانجام توانستند راهی برای به‌کارگیری نانوذرات یادشده در قالب پوشش‌های وسیع و همگون بیابند.

نانوذرات مذکور خاصیت آب گریزی و چسبناکی خود را به خوبی به رنگ‌های ساختمانی منتقل می‌کنند، امری که تا پیش از این چندان میسر نبوده است. محققان امیدوارند ظرف ماه‌های آینده بتوانند نمونه‌های اولیه این رنگ‌های نانو را برای ورود به بازار آماده کنند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری