سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-06-29 / 11:10:00

متا ماده جدیدی برای توسعه لنزهای «چشم ماهی» ابداع شد

    محققان «متا ماده ای» جدید برای توسعه لنزهای «چشم‌ماهی» ابداع کرده اند که می توان به وسیله آن لنزهای مذکور را در دوربین ها و عینک های واقعیت مجازی استفاده کرد. […]

متا ماده جدیدی برای توسعه لنزهای «چشم ماهی» ابداع شد

به نقل از نیواطلس، لنزهای چشم ماهی (fish eye) به طور معمول ضخیم و حبابی شکل هستند و به همین دلیل نمی توان آن را در دستگاه هایی مانند موبایل به کاربرد. اما محققان ماده ای ابداع کرده اند که این چالش را برطرف می کند.

محققان دانشگاه های MIT و ماساچوست، نمونه اولیه دستگاهی را ساخته اند که «متا لنز» نام گرفته است. این دستگاه از یک ماده مهندسی شده ( متا ماده) تولید شده که ویژگی هایی مخصوصی دارد که در مواد طبیعی وجود ندارد.

لنز مذکور از یک لایه شیشه کلسیم فلورید به ضخامت یک میلیمتر تشکیل شده که پشت آن با لایه نازکی از فیلم تلورید سرب پوشانده شده است. در این فیلم طرح ساختارهای بصری به نام «متا اتم» در مقیاس نانو حک شده است. این طرح ها، شکل های مختلفی دارند که هرکدام  به شیوه ای خاص نور را می شکنند.

هنگامیکه نور از یک دستگاه (مانند عنبیه چشم یا دوربین) می گذرد و به لنز وارد می شود، از شیشه و فیلم تلورید سرب نیز گذر می کند. در اینجا نور به وسیله متا اتم ها در زوایای مختلف منتشر می شود. در نتیجه این روند تصویری شفاف و واضح از یک شی با میدان دید ۱۸۰ درجه به وجود می آید.

نسخه فعلی لنز فقط با نور مادون قرمز کار می کند، هرچند به گفته محققان با کوچکتر کردن ساختارهای نانو و استفاده از مواد مختلف، می توان آن را در نور عادی نیز به کار برد.

کاربردهای بالقوه چنین لنزی فقط استفاده در دوربین نیست، بلکه می توان از آن در اندوسکوپ، پروژکتورهای ویدئو و عینک های واقعیت مجازی نیز استفاده کرد.

این پژوهش در ژورنال «نانولترز» منتشر شده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری