سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-07-06 / 12:05:00

توربین بادی همراه ساخته شد/ تولید برق از هوای ناشی از راه رفتن

    محققان چینی نسخه اولیه از یک توربین بادی کوچک ساخته اند که جریان هوای حاصل از راه رفتن فرد را به برق تبدیل می کند. […]

توربین بادی همراه ساخته شد/ تولید برق از هوای ناشی از راه رفتن

به نقل از دیجیتال ترندز،  باد یک منبع انرژی جالب و کارآمد برای تولید برق است. هرچند درحال حاضر استفاده از توربین های بادی شخصی ممکن نیست، اما گروهی از محققان آکادمی علوم چین در پکن ادعا می کنند به زودی نسخه ای از چنین توربینی را می سازند.

توربین بادی شخصی می تواند انرژی هوایی را جمع آوری کند که هنگام راه رفتن فرد به وجود می آید.

چنین گجتی به جای توربین بادی در حقیقت نانوژنراتوری است که از دو تکه پلاستیک در یک لوله تشکیل شده که در مجاورت جریان هوا حرکت می کنند.  دو تکه پلاستیک طی فرآیندی که «تاثیر تریبوالکتریک» نامیده می شود، با یکدیگر تماس برقرار و جریان برق تولید می کنند. این روش مشابه تولید الکتریسته ساکن در زمانی که است که موهای فرد با یک بادکنک تماس برقرار می کند.

جریان برق تولیدی به وسیله الکترودهایی از جنس نقره به ژنراتوری بسیار کوچک منتقل می شود. هرچند کارآمدی فرایند تبدیل باد به برق در این روش  بسیار کمتر از یک توربین بادی واقعی است، اما در مقایسه با دستگاه های مشابهی که قبلا ساخته شده اند، بسیار بالاتر است.

نمونه اولیه این دستگاه می تواند ۲.۵ میلی وات برق تولید کند. چنین جریانی برای روشن کردن ۱۰۰ چراغ کوچک ال ای دی کافی است. به عبارت دیگر با کمک این ایده می توان هنگام سریع راه رفتن، آیفون را شارژ کرد.

البته محققان تصمیم دارند سیستم تولید برق را ارتقا دهند تا کاربردهای آن به طور واقعی را گسترش دهند.این تحقیق اخیرا در ژورنال «Cell Reports Physical Science» منتشر شده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری