سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-24 / 16:36:00

نقشه ماهواره ای بارش های فروردین منتشر شد

    سازمان فضایی ایران از پیش بینی بارش‌های سنگین در کشور در اواخر فروردین ماه جاری با استفاده از داده های ماهواره ای خبر داد و نقشه ماهواره ای بارش های روزانه فروردین را منتشر کرد. […]

نقشه ماهواره ای بارش های فروردین منتشر شد

بنابر اعلام اقلیم شناسان، تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین بر اقلیم ایران اثر گذاشته و آن را بی نظم تر کرده است، بطوریکه بررسی داده های آماری نشان می دهد شدت بارش ها و وقوع سیلاب ها در ایران، بیشتر و فواصل وقوع آن ها در سال های اخیر کمتر شده است.

برای مثال بارش های سراسری در فروردین ماه ۱۳۹۹ در ایران حتی در زمستان نیز رخ نداده است.

معاونت سنجش از دور سازمان فضایی ایران با استفاده از داده های ماهواره TRMM و سنجش میزان بارش های جهانی (GPM)، وضعیت بارش های تجمعی در چند روز اخیر را بررسی کرده است. بر این اساس پیش بینی می شود که هفته آخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه بارش های سنگین همچنان در اغلب نقاط کشور ادامه یابد.

میزان بارش های تجمعی در اغلب نقاط کشور در تاریخ ۲۱ فروردین ۹۹


با استفاده از داده های هواشناسی ماهواره‌ای، پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده توده‌ هوای بسیار قوی از فراز دریای مازندران عبور کرده و سرمای هوای منطقه سیبری را وارد ایران کند و همزمان توده ‌هوای قوی مرطوب مدیترانه‌ای که رطوبت بسیار بالای دریای سرخ را همراه خود دارد، نیز وارد ایران شود که دمای هوا را به شدت کاهش داده و باعث بارش‌های برف سنگین در بخش‌هایی از ایران از جمله ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس می‌شود.

این سرما به استان ‌های جنوبی کشور نیز نفوذ کرده و دمای هوا را به شدت کاهش خواهد داد. این کاهش دما می‌تواند در این مناطق باعث سرمازدگی شکوفه‌ ها و بروز خسارات به محصولات کشاورزی شود.

در همین حال نقشه ماهواره ای بارش های روزانه فروردین نیز در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران منتشر شده است. با توجه به اطلاعات دریافتی از تصاویر ماهواره ای حداکثر نرخ بارش مربوط به استان‌های مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری