سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-25 / 15:47:00

سهم اقتصاد دیجیتال در بحران کرونا افزایش یافت

    معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی گفت: با شیوع ویروس کرونا، سهم اقتصاد دیجیتال در کشور با بالا رفتن استفاده از فناوری‌های نوین، افزایش یافت. […]

سهم اقتصاد دیجیتال در بحران کرونا افزایش یافت

علی شیخ حسنی با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و حتی ژئوپلیتیک کشورها گفت: ظرفیت و کاربردهای فناوری‌های نوین مانند هوش مصنوعی، کلان داده، اینترنت اشیا و حتی نسل پنجم موبایل و نیز پتانسیل موجود در فضای کسب‌وکارهای الکترونیکی و پلتفرم‌های دیجیتالی می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب، به فرصتی برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در کشور و نیز کاهش پیامدهای منفی این همه گیری تبدیل شود.

وی افزود: شرایط موجود کشور و تعطیلی خودخواسته یا اجباری کسب‌وکارها، مدارس و دانشگاه‌ها و سفارش‌های در خانه ماندن منجر به افزایش تقاضای خدمات الکترونیکی و دیجیتالی شده که این مساله ترافیک بی‌سابقه‌ای را در شبکه اینترنت کشور ایجاد کرده است.

معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی یکی از دلایل این پیامد را تغییر الگوی مصرف کاربران به افزایش استفاده از خدمات دیجیتالی در ساعات طولانی عنوان کرد و گفت: این مساله در صورتی‌که دسترسی مناسب و سواد رسانه‌ای یا دیجیتالی مطلوب در جامعه برای همه افراد در هرکجای کشور فراهم نشده باشد، می‌تواند موجب افزایش شکاف دیجیتالی شود که این امر نیازمند توجه و برنامه‌ریزی است.

شیخ حسنی درباره فعالیت‌ پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی در راستای شیوع ویروس کرونا گفت: در ماه‌های اخیر متأثر از شیوع این ویروس، علاوه بر فعالیت‌های جاری پژوهشکده به‌صورت دورکاری، بررسی ابعاد و پیامدهای شیوع این بیماری و شناسایی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت بحران بیماری در دستور کار پژوهشکده قرار گرفت.

وی افزود: بررسی کارشناسانه ابعاد وقایع اخیر با هدف ارتقاء تدابیر و تصمیمات راهبردی در حال حاضر و همچنین در موارد اپیدمیک مشابه امری مهم و ضروری است که پژوهشگاه ارتباطات به ‌عنوان بازوی تحقیقاتی و مشاوره‌ای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این امر مستثنا نیست. از آنجا که وظیفه ذاتی پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی، همکاری در تصمیم سازی برای مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، لذا علاوه بر مسائل فنی نگاه مساله محور و راهبردی به مسائل اقتصادی، فرهنگی و تنظیمی مورد توجه این پژوهشکده قرار دارد.

معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی با اشاره به پروژه های انجام شده از جمله پروژه «ارائه راهکارهای افزایش سهم ICT در GDP کشور» و « دروازه‌های ورود به اقتصاد دیجیتال» که سال‌های قبل در این پژوهشکده مطرح شد، گفت: در حال حاضر شاهد هستیم که فعالیت‌های جاری در بخش ICT و حتی سایر بخش‌ها نیز با تمرکز بر توسعه اقتصاد دیجیتال در حال اجرا است و پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی طبق تجربیات و ظرفیت‌های موجود خود در گروه‌های پژوهشی ۴ گانه سیاستگذاری و آینده‌پژوهی، توسعه کسب‌وکار و کارآفرینی، حقوق و مقررات فاوا و فرهنگ در فضای مجازی، ایفای نقش می‌کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این ، هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا، بررسی همه‌جانبه‌ای در خصوص پیامدهای شیوع این ‌همه گیری در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، شناسایی اقدامات راهبردی کشورها در این خصوص و نیز ظرفیت به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت این بحران در کشورهای مختلف توسط گروه سیاستگذاری و آینده‌پژوهی انجام شد که می‌تواند توسط تصمیم سازان موردمطالعه و یا بهره‌برداری قرار گیرد.

معاون پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی گفت: در این پژوهشکده ۷ پروژه در حال انجام است که با درنظرگرفتن تمهیدات لازم به رغم شیوع بیماری کرونا سعی بر این است در روال اجرایی و پیشرفت کار، هیچ خللی وارد نشود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری