سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-10-04 / 10:44:00

برای نخستین بار؛ میکروپلاستیک ها به بدن نوزادان رسوخ کرد

    محققان در جفت چهار چنین متولد نشده ذرات میکروپلاستیک را ردیابی کرده اند. […]

برای نخستین بار؛ میکروپلاستیک ها به بدن نوزادان رسوخ کرد

به نقل از گاردین، برای نخستین بار ذرات میکروپلاستیک در جفت  نوزادان متولدنشده رصد شد. به گفته محققان این رویداد نگران کننده است.

این ذرات در جفت های ۴ زن سالم رصد شده که بارداری و زایمان نرمال داشته اند. میکروپلاستیک ها در هر دو بخش جفت (جنین و مادر )رصد شد ه اند و همچنین در غشایی که جنین در آن رشد می کند نیز وجود داشته است.

البته در تحقیق فقط ۴ درصد هر جفت تحلیل شد اما این نتایج نشان می دهد احتمالا میزان  میکروپلاستیک ها بسیار بالاتر است. طبق پژوهش تمام ذرات تحلیل شده پلاستیک ها به رنگ آبی، قرمز، نارنجی یا صورتی و احتمالا  مربوط به بسته بندی کالاها،  محصولات آرایشی  و بهداشتی بودند.

 اندازه ذرات میکروپلاستیک عموما ۱۰ میکرون(۰.۰۱ میلی متر) است. به عبارت دیگر این ذرات به اندازه ای کوچک هستند که می توانند وارد جریان خون شوند.  محققان معتقدند میکروپلاستیک ها احتمالا وارد بدن نوزادان شده اند اما هنوز نمی توانند آن را ارزیابی کنند.

آنتونیو راگوسا ، مدیر بخش زنان و زایمان در بیمارستان San Giovanni Calibita Fatebenefratelli در رم و سرپرست این مطالعه می گوید: نوزدان دیگر فقط از سلول های انسانی تشکیل نشده اند. آنها ترکیبی از ماده طبیعی و غیر طبیعی هستند. این امر مادران را شوکه کرده است.

تاثیرات میکروپلاستیک ها بر سلامتی بدن انسان هنوز ناشناخته است. اما به گفته محققان ممکن است این ذرات مواد شیمیایی را با خود حمل کنند که خسارتی بلندمدت به بدن وارد کند یا خللی در رشد سیستم ایمنی جنین به وجود بیاورد. این ذرات احتمالا  توسط مادران باردار تنفس یا مصرف می شوند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری