سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1403-03-11 / 17:10:00

اجرای فراخوان ۳۶۰ درجه «با انرژی» برای مشارکت همگانی

    وزیر نیرو برنامه‌های تأمین برق پایدار تمامی بخش‌های مصرفی کشور در تابستان ١۴٠٣ و دوره اوج بار را تشریح کرد واز اجرای فراخوان ۳۶۰درجه «با انرژی» برای مشارکت همگانی در مدیریت مصرف برق خبر داد. […]

اجرای فراخوان ۳۶۰ درجه «با انرژی» برای مشارکت همگانی

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در برنامه خبر سیما گفت: با گرم شدن هوا مصرف انرژی به شدت در حال رشد است به طوری که در هفته گذشته بیش از ۶۰۰ مگاوات به میزان مصرف برق کشور افزوده شد و در هفته پیش رو و در ادامه نیز هزاران مگاوات به میزان مصرف برق افزوده خواهد شد.

وزیر نیرو در این زمینه افزود: به منظور مدیریت این شرایط از ابتدا دو برنامه مهم در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت که توسعه نیروگاه‌ها جز برنامه اول محسوب می‌شود. از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم بیش از ۹۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد و بیش از ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه در دست ساخت است که نیمی از آن را نیروگاه‌های حرارتی و نیمی دیگر را نیروگاه‌های تجدیدپذیر (عمدتاً نیروگاه خورشیدی و بعضاً نیروگاه بادی) تشکیل می‌دهد.

وی مدیریت مصرف را بخش دیگری از برنامه‌ها عنوان کرد و ادامه داد: طی برنامه‌هایی مدون در بخش‌های مختلف، مصرف به گونه‌ای مدیریت می‌شود که حداکثر انرژی با رعایت ساعت‌های اوج، دریافت شود.

محرابیان با بیان اینکه صنایع کوچک و کارگاهی حدود ۹۰ درصد صنایع را شامل می‌شود، گفت: برای این صنایع در حوزه تأمین برق هیچ‌گونه محدودیتی لحاظ نشده است و می‌توانند به راحتی از برق استفاده و به تولید محصولات خود بپردازند. نکته اینکه میزان اشتغال در این صنایع بسیار قابل توجه است.

وزیر نیرو یادآور شد: صنایع متوسط که عمدتاً صنایع واقع در شهرک‌های صنعتی است؛ برای این دست از صنایع فقط روز تعطیل محدودیت در نظر گرفته شده است و طی ۶ روز هفته می‌توانند به صورت شبانه‌روزی تولید داشته باشند و محدودیتی در این ایام نخواهند داشت.

وی در این زمینه تصریح کرد: اما حدود ۷۰۰ واحد صنعتی بزرگ در کشور وجود دارد که عمدتاً صنایع فولادی، مس، آلومینیوم، سیمان را تشکیل می‌دهد و برای این دست از صنایع برنامه‌ریزی شده در ساعت‌های اوج بار مصارفشان کاهش و در ساعات غیر اوج انرژی بیشتری را دریافت و برنامه‌های تولید خود را عملیاتی کنند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری