سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-09-23 / 11:08:00

افزایش محبوبیت راستگرایان افراطی در هلند

    به رغم محکوم شدن «گرت ویلدرز» رهبر حزب راست افراطی هلند به اظهارات تبعیض آمیز،‌ میزان اقبال عمومی از جنبش راست افراطی در این کشور رو به افزایش است. […]

افزایش محبوبیت راستگرایان افراطی در هلند

به رغم محکوم شدن «گرت ویلدرز» رهبر حزب راست افراطی هلند به اظهارات تبعیض آمیز،‌ میزان اقبال عمومی از جنبش راست افراطی در این کشور رو به افزایش است.

 به نقل از راشاتودی،‌ به رغم محکوم شدن «گرت ویلدرز» رهبر حزب راست افراطی هلند به اظهارات تبعیض آمیز، میزان اقبال عمومی از جنبش راست افراطی در این کشور رو به افزایش است.

گفتنی است که «گرت ویلدرز» رهبر اسلام ستیز حزب افراط گرای «برای آزادی» هلند به دلایلی چون اهانت به یک اقلیت قومی خاص و دامن زدن به تفرقه و تبعیض، از سوی دادگاه این کشور مجرم شناخته شد.

طبق نتایج نظرسنجیهای انجام شده توسط مؤسسه «موریس دی هوند»، حزب راست افراطی هلند پیش از برگزاری دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامات ویلدرز (در سی و یکم اکتبر) حدود ۲۷ کرسی پارلمان این کشور را از آنِ خود می ساخت که این رقم در جریان برگزاری دادگاه مزبور- و البته پیش از صدور حکم نهایی- به ۳۴ کرسی افزایش یافت.

این نظرسنجیها پس از صدور حکم نهایی دادگاه هلند ادامه یافت. طبق نتایج یک نظرسنجی هفتگی، چنانچه انتخابات ماه مارس در هفته جاری برگزار می شد،‌ حزب راست افراطی هلند ۳۶ کرسی از مجموع ۱۵۰ کرسی پارلمان هلند را کسب می کرد و بدین ترتیب، به قدرتمندترین حزب سیاسی در این کشور اروپایی بدل می شد.

گفتنی است که حزب «برای آزادی» در حال حاضر تنها ۱۲ کرسی پارلمان هلند را در اختیار دارد که این نشاندهنده پتانسیل این حزب برای سه برابر نمودن تعداد نمایندگان خود در پارلمان است.

به رغم فقدان ظاهری یک اجماع نظر میان عده کثیری از مردم هلند در خصوص شایستگی ویلدرز برای رهبری این کشور، میزان محبوبیت وی در میان طرفداران مکاتب لیبرال نیز رو به افزایش است زیرا وی توانسته است با ترویج این ایده که اسلام بزرگترین خطر و تهدید برای اروپا بشمار می رود، احزاب میانه رو را به گونه ای با خود همراه سازد.

گفتنی است که ویلدرز حزب متبوع خود را بخشی از یک جنبش راستگرای در حال رشد و ساختارشکن می داند که مردم انگلیس را به خروج از اتحادیه اروپا و رأی دهندگان سفیدپوست از طبقه کارگر آمریکا را به حمایت از «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا تشویق کرد.

برنامه انتخاباتی یک صفحه ای ویلدرز که در ماه آگوست انتشار عمومی یافت، با عنوان «هلند بار دیگر مال ماست» خواستار بسته شدن تمام مساجد و مدارس اسلامی، ممنوعیت قرآن کریم و «عدم پذیرش مهاجران از کشورهای اسلامی» شد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری