سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-10-29 / 14:29:00

ضرورت اقدامات کنترلی مادران باردار برای تولد کودکان سالم

    معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، گفت: در چند سال اخیر توانسته ایم از پزشکی قانونی مجوز سقط جنین زیر ۴ ماه را بگیریم که تا امروز ۱۸۶ جنین با ناهنجاری که داشته اند سقط شده است. […]

ضرورت اقدامات کنترلی مادران باردار برای تولد کودکان سالم

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، گفت: در چند سال اخیر توانسته ایم از پزشکی قانونی مجوز سقط جنین زیر ۴ ماه را بگیریم که تا امروز ۱۸۶ جنین با ناهنجاری که داشته اند سقط شده است.

 دکتر سید محمدهادی ایازی در جلسه مشترک با مسئولان موسسه محکم  گفت: حوزه فعالیت موسسه محکم که حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادرزادی است یکی از دغدغه های وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: خیلی از مردم در سراسر کشور با بیماری های مادرزادی مواجه هستندکه با توجه به اینکه بیشتر این بیماران در نقاط محروم و دور افتاده هستند باید خدمات درمانی مطلوبی به آنها داده شود.

ایازی گفت: اگر فعالیت ها در حوزهایی که موسسه محکم ورود پیدا کرده است توسعه پیدا کند مشارکت های مردمی نیز بیشتر خواهد شد.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، تصریح کرد: موسسه محکم باید دامنه فعالیت خود را گسترش دهد و فقط محدود به تهران و استان های همجوار نباشد.

وی با اشاره به اینکه موسسه محکم خوب به مردم معرفی نشده است، تاکید کرد: با معرفی این موسسه مردم انگیزه زیادی برای کمک به پیدا می کنند اما چون شناختی از این موسسه ندارند کمک زیادی هم انجام نمی شود.

ایازی خاطرنشان کرد: موسسه محکم در مقایسه با موسساتی مثل «ای بی» و «اتیسم» کمک های بسیار کمی را از خیرین جمع آوری کرده است که این به دلیل عدم شناخت مردم از این موسسه است.

وی تاکید کرد: فرهنگ سازی در این حوزه بسیار مهم است و مادرانی که باردار هستند حتما باید اقدامات کنترلی را در دوران بارداری انجام دهد تا کودکان سالمی را به دنیا بیاورند.

ایازی افزود: دلیل ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت این بود که زمینه کار خیر را در مدیرت نظام سلامت توسعه دهیم.

وی در مورد نقش نهادینه کردن حوزه امور اجتماعی در ارتقای سلامت جامعه گفت: در بحث امور اجتماعی موضوع اصلی مشارکت آحاد هموطنان هست که به فکر سلامت خودشان باشند و یکی از کارکردهای اساسی در این حوزه فرهنگ سازی هست که از خانواده بعنوان کوچکترین نهاد اجتماعی شروع می شود و سپس تمام واحدهای اجتماعی را شامل می شود.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت نیاز به پشتیبانی دستگاه های دولتی شامل منابع مالی و تجهیزات و امکانات برای استقرار دارند. همچنین وضعیت نظارت بر این سازمان ها از سوی وزارت بهداشت از مشکلات دیگر است.

ایازی در ادامه افزود: وزیر بهداشت نیز نقطه نظراتشان را در مورد سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت مطرح و اعلام کردند که ما باید بخش عمده تصدی گری های دولتی را به مردم واگذار کنیم و برای این کار باید آن دسته از فعالیت های قابل واگذاری را مشخص گردانیم.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت مجموعه ای که بتواند امور خیرین را دنبال کند وجود نداشت، گفت: امروز به لطف خدا این مجموعه متولی پیدا کرده و دارای ساختار مشخص شده است و اگر خیر و موسسه ای بخواهد کاری را آغاز کند معاونت اجتماعی وزارت بهداشت کار آن را پیگیری خواهد کرد و از آن حمایت می کند.

وی افزود: اگر مردم در هر نقطه از کشور علاقمند باشند در کار خیر ورود کنند ما تسهیل کننده کار آنها هستیم و امروز سازمان های مردم نهاد در دانشگاه های علوم پزشکی متولی پیدا کرده است.

وی در پایان اظهار کرد: در چند سال اخیر وزارت بهداشت توانسته از پزشک قانونی مجوز سقط جنین زیر ۴ ماه را بگیرد که تا امروز ۱۸۶ جنین با ناهنجاری که داشته اند سقط شده است که اگر این کار انجام نمی شد الان باید یک آسایشگاه ۱۸۶ تخت خوابی احداث می کردیم.

در ادامه این جلسه دکتر دلشاد مدیرعامل موسسه محکم بیان کرد: یکی از اتفاق های خوبی که در مدت ریاست آقای ایازی افتاد این بود که در هر دانشگاه علوم پزشکی در کشور یک قائم مقام یا معاون برای کار های خیر ، تشکیل موسسات خیریه ، جذب کمک های مردمی و سازماندهی خیریه ها در هر دانشگاه تشکیل شد.

وی ادامه داد: در عرصه سلامت هر بیماری که شایع می شود و نیاز به مشارکت های مردمی داشته باشه معاونت اجتماعی ورود پیدا کرده است.

دلشاد در خصوص تاریخچه موسسه محکم گفت: این موسسه در اواخر سال ۸۴ تاسیس شد و در سال ۸۵ فعالیت خود را آغاز کرد. «محکم» از۲۷۰۰ ناهنجاری ثبت شده در آمریکا، تنها موسسه‌ای در دنیا است که ۳۲ ناهنجاری را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ چرا که در کشورهای دیگر هر کدام از ناهنجاریها را دهها موسسه حمایتی پوشش می‌دهند البته اگر توان مالی «محکم» افزایش یابد، بیماران مبتلا به ناهنجاری‌های بیشتری را حمایت می کند.

وی اضافه کرد: ناهنجاری مادرزادی ۵ تا ۶ درصد کل تولدها را تشکیل می‌دهد و این موسسه ۲ تا ۳ درصد از مبتلایان به این ناهنجاری‌ها را حمایت می‌کند و حتی جنینی که دچار یکی از ناهنجاریهای مادرزادی تحت پوشش موسسه است را پوشش می‌دهد.

دلشاد در ادامه با اشاره به اهداف موسسه( محکم) اظهار کرد: حمایت درمانی از کودکان دچار ناهنجاریهای مادرزادی از جمله اهداف ماست. والدین این کودکان با یک تماس تلفنی با موسسه (محکم) راهنمایی می‌شوند و شرایط لازم برای پذیرش آنان در بیمارستان‌هایی فراهم می‌شود که هم از لحاظ تخصصی و تجهیزات شرایط کافی و مناسبی دارد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری