سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-11-24 / 13:58:00

سهم زنان در دولت ایران به ۱۰ درصد رسیده است

    معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در حال حاضر سهم زنان کابینه یا در بدنه دولت به ۱۰ درصد رسیده است. […]

سهم زنان در دولت ایران به ۱۰ درصد رسیده است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در حال حاضر سهم زنان کابینه یا در بدنه دولت به ۱۰ درصد رسیده است.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، شهیندخت مولاوردی در دیدار با استفان لوون نخست وزیر سوئد در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه تصریح کرد: طبق آمار سازمان ملل، در دولت حدود ١٠ درصد حضور زنان را داریم که پیگیری فعالیت زنان در دولت از وظایف جدی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری است.

وی اظهار کرد: همچنین در آزمون سال گذشته حدود ٣٠٠ نفر از زنان در بخش دولتی مشغول به کار شدند. 

معاون رئیس جمهور ادامه داد: موضوع زنان در پنج برنامه توسعه کشور مورد توجه برنامه های توسعه و مسئولان قرار گرفته است.

مولاوردی اضافه کرد: در زمان حاضر ٤٠ میلیون نفر از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند و نقش آنان در سال های متمادی دستخوش فراز و فرودهای زیادی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب برخی تصور داشتند که زنان در انزوا قرار می گیرند اما زنان ایرانی در دهه های اخیر نقش آفرینی کرده و حضور خودشان را به نمایش گذاشته اند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در دهه چهارم انقلاب، زنان نقش خودشان را به خوبی نشان داده اند و پیشی گرفتن دختران از پسران در دانشگاه دستاورد مهمی در این راستا بوده و زمینه ساز حضور بیشتر زنان در عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

وی ابراز امیدواری کرد که این فعالیت ها راهی برای محقق شدن موضوع عدالت جنسیتی در کشور شود.

مولاوردی افزود: در سال ١٩٧٩ همزمان با پیروزی انقلاب، ٦٩ درصد از دانشجویان مردان و ٣١ درصد را زنان تشکیل می دادند و رهبران سیاسی ایران برای گسترش دانش زنان در کشور انجام دادند و اکنون تعداد دانشجویان دختر ١٤ برابر شده است.

مولاوردی ادامه داد: در شاخص سلامت و بهداشت در حوزه زنان نرخ خوبی داریم ولی در بحث اشتغال ما در دهه ٦٩ تحولات چشمگیر جمعیتی را داشتیم تقاضای ورود به بازار کار برای زنان نیز بیشتر شده است.

وی اظهار داشت: تحریم های غیرانسانی و فلج کننده که در سال های اخیر حوزه زنان را نیز متاثر کرده، موحب تشدید وضعیت بیکاری در کشور شد.

مولاوردی گفت: اکنون ٢٢ درصد زنان ایرانی در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند و ٩ هزار زن تسهیل گر در کشور داریم و ٢٥ درصد زنان در بخش صنعتی نساجی و پوشاک و صنایع دستی فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: در ایران از ۱۰۰ هزار تعاونی فعال ١١ درصد برای زنان است و ٥٢ درصد زنان در بخش خدمات فعالیت دارند. 

وی اضافه کرد: در ایران عمدتا زنان در بخش خصوصی فعالیت دارند و یکی از عرصه های مهم فعالیت زنان سازمان های غیردولتی و سازمان های مردم نهاد بوده به طوری که تعداد این سازمان ها از ٥٥ به دو هزار و ٣٣٣ سازمان رسیده است.

مولاوردی گفت: در بخش استخدام دولتی زنان سهم ٢٧/٢ درصد را از آن خود کرده اند اما در بخش خصوصی حضور زنان به ٧٢ درصد رسیده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حوزه توانمندی سیاسی که چالش اصلی ماست خوشبختانه تعداد زنان در مجلس دهم به دو برابر رسیده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری