سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-12-03 / 15:49:00

پنجاه و دومین سالگرد ترور مالکوم ایکس

    امروز پنجاه و دومین سالگرد کشته شدن مالکوم ایکس، رهبر فعال حقوق بشر و همچنین رهبر مسلمانان سیاه پوست آمریکا است که ۵۲ سال پیش در شهر نیویورک ترور شد. […]

پنجاه و دومین سالگرد ترور مالکوم ایکس

امروز پنجاه و دومین سالگرد کشته شدن مالکوم ایکس، رهبر فعال حقوق بشر و همچنین رهبر مسلمانان سیاه پوست آمریکا است که ۵۲ سال پیش در شهر نیویورک ترور شد.

 به نقل از ورلد بولتن، مالکوم ایکس که به نام "الحاج مالک الشباز" نیز شناخته می‌شود رهبر فعال حقوق مدنی و شهروندی در آمریکا بود.

او در تاریخ ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ زمانی که در شهر نیویورک مشغول ایراد یک سخنرانی بود ترور شد. او تنها ۳۹ سال داشت.

مرکز موسوم به "مرکز شباز" در نیویورک که از سوی بتی ، همسر مالکوم ایکس، به منظور زنده نگه داشتن میراث او ایجاد شده به مناسبت سالگرد ترورش مراسمی را برگزار کرد و دختر او نیز در این مراسم سخنرانی کرد.

همچنین از آنجا که ساعت ترور ۱۵:۱۰ بود در این ساعت یک دقیقه سکوت به احترام وی برگزار شد.

همچنین یک فیلم کمیاب از مالکوم ایکس در پنجاه و دومین سالگرد کشته شدنش پخش شد که در این فیلم یک خبرنگار از او پرسید که آیا از مرگ می‌ترسد یا خیر و با وجود آنکه مالکوم ایکس در طول عمرش هدف چند ترور قرار گرفته بود و جان خانواده‌اش نیز در خطر افتاده بود در پاسخ گفت: خیر من نگران مرگ نیستم.

وی ادامه داد: من به شما می‌گویم کسی هستم که معتقد است ۲۰ سال پیش مرده و مثل کسی زندگی می‌کرد که قبلا مرده است. من از هیچ کسی و یا هیچ چیزی ترس یا نگرانی ندارم.

مالکوم ایکس به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین سیاه پوستان تاریخ آمریکا شناخته شده است.

قدرتی که او در سخنرانی و دانش نشان می‌داد باعث افزایش عزت نفس سیاه پوستان آمریکایی و ارتباط دوباره آنها با میراث آفریقایی خود شد.

در نتیجه مبارزات مالکوم ایکس بسیاری از آمریکایی‌های سیاه پوست به ویژه آنهایی که در شهرهای شمالی و غربی زندگی می‌کردند احساس می‌کردند که مالکوم ایکس حامی نگرانی‌های آنها و مقابله با نابرابری علیه خود بهتر از هر جنبش حقوق مدنی جریان اصلی دیگر در آمریکاست.

مالکوم ایکس در سال ۱۹۶۳ با آلکس هیلی، بر سر نوشتن زندگی نامه خود همکاری کرد و زندگی نامه او چند ماه بعد از ترورش منتشر شد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری