سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-12-04 / 15:08:00

مقام‌های قبرس ترک‌نشین در نشست صلح شرکت نمی‌کنند

    در پی شکست مجدد مذاکرات اتحاد دو قبرس، مقام‌های قبرس ترک‌نشین اعلام کردند که در نشست فردا(پنج‌شنبه) رهبران برای خاتمه درگیری‌ها شرکت نخواهند کرد. […]

مقام‌های قبرس ترک‌نشین در نشست صلح شرکت نمی‌کنند

در پی شکست مجدد مذاکرات اتحاد دو قبرس، مقام‌های قبرس ترک‌نشین اعلام کردند که در نشست فردا(پنج‌شنبه) رهبران برای خاتمه درگیری‌ها شرکت نخواهند کرد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، دیدار میان نیکوس آناستازیادس،‌ رهبر قبرس یونانی‌نشین و مصطفی آکینجی، همتای ترک او هفته گذشته بر سر اقدامات پارلمان طرف یونانی‌نشین برهم خورد. ‌

هدف این نشست‌ها خاتمه جدایی در این جزیره است اما پارلمان قبرس یونانی‌نشین اخیرا "رفراندوم غیر الزام‌آور ۱۹۵۰ درباره اتحاد با یونان" را در مفاد درسی گنجاند که با اعتراض رهبر قبرس ترک‌نشین همراه شد.

در ژانویه ۱۹۵۰ یک رفراندوم غیر رسمی درباره اتحاد با یونان در قبرس برگزار شد و تنها ساکنان یونانی اجازه داشتند، رای بدهند. این رفراندوم مشورتی با حدود ۹۶ درصد آراء تایید شد.

قبرس در طول تاریخ در تصرف ایرانیان، رومی‌ها، یونانی‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها بوده است اما پس از جنگ جهانی دوم انگلیس به علت ضعف اقتصادی و کاهش نفوذ جهانی از این جزیره خارج شد. سپس رهبران سه کشور انگلیس، یونان و ترکیه به همراه رهبران دو بخش قبرس در ۱۱ فوریه ۱۹۵۹ پیمانی را امضا کردند که به موجب آن اداره مسائل جزیره به نسبت هفت به سه میان یونانی‌تبارها و ترک‌تبارها تقسیم شد.

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس بر پایه مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

در دسامبر ۱۹۶۳، نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند. با آغاز عملیات نظامی یونانی‌های این جزیره، ترک‌های قبرس کشور را ترک کردند و این سرآغاز درگیری‌های قومی میان ترک‌ها و یونانی‌ها در این جزیره بود که برای ۱۱ سال ادامه پیدا کرد و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی حافظ صلح را به این جزیره اعزام داشت که ماموریت آن تاکنون تمدید شده‌است.

از زمان روی کار آمدن مصطفی آکینجی، رهبر قبرس ترک‌نشین مذاکرات صلح مجددا آغاز شده که با پستی و بلندی‌هایی همراه است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری