سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-22 / 10:59:00

پیشکسوت والیبال ایران: نقطه ضعف کولاکوویچ عدم مدیریتش بود

    ملی پوش پیشین تیم ملی والیبال درباره گزینه هدایت تیم ملی گفت: مربی بعدی تیم والیبال ایران باید کار بلد باشد و جوانان را برای تیم ملی بزرگسالان پرورش دهد. […]

پیشکسوت والیبال ایران: نقطه ضعف کولاکوویچ عدم مدیریتش بود

پس از فسخ قرارداد ایگور کولاکوویچ فدراسیون والیبال برای هدایت تیم ملی در المپیک ۲۰۲۰ بدنبال جذب مربی است.

محمد محمدکاظم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره داخلی یا خارجی بودن سرمربی بعدی تیم ملی ایران گفت: در حال حاضر سپردن هدایت تیم ملی والیبال به مربی ایرانی زود است چرا که سال مهمی در پیش داریم و در المپیک توکیو باید با تمام قوا شرکت کنیم و تیم ملی از دور مقدماتی صعود کند. همچنین تیم ملی والیبال ایران در رده سنی قرار دارد که ممکن است پس از المپیک تعدادی از بازیکنان خداحافظی کنند و یا بنا به دلایلی کنار بروند. باید مربی کاربلدی هدایت تیم ملی و بازیکنان را در اختیار بگیرد تا بتواند جوانان را پرورش و برای حضور در تیم ملی بزرگسالان مهیا کند.

ملی پوش پیشین تیم ملی والیبال ایران ادامه داد: پشتوانه خوبی در والیبال داریم ولی باید مربی‌ای در رأس قرار بگیرد که به جوانترها فرصت بدهد و به آنها آموزش خوب در سطح اول والیبال دنیا بدهد. بهترین فرصت است تا از یک مربی تراز اول دنیا برای تیم ملی استفاده کنیم و مربیان ایرانی را نیز در کنار آنها قرار دهیم.

وی در ادامه تاکید کرد: مربیان ایرانی تجربه و بار فنی لازم تیم ملی بزرگسالان را ندارند چرا که در فضای بسته سرمربیگری را آموزش دیده‌اند. مربیان ایرانی به کلاس‌های بین المللی خارجی از ایران نرفته‌اند. من با اکثر آنها کار کرده‌ام و می دانم. البته انتقادی هم نمی‌توان به آنها وارد کرد چرا که باید هزینه‌ها را از جیبشان پرداخت کنند و همین کار را سخت کرده است. مربیان ایرانی باید به کشورهای مختلف بروند و با تمرین‌های روز دنیا و شیوه‌های «کوچینگ» سطح اول دنیا آشنا شوند.

محمدکاظم افزود: در دو، سه سال آینده که کمی تجربه مربیان ایرانی در کنار مربیان تراز اول دنیا بیشتر شود فدراسیون می‌تواند اعتماد کند و از آنها برای تیم بزرگسالان استفاده کند. در حال حاضر استفاده از مربی ایرانی زود است.

ملی پوش اسبق تیم ملی والیبال در پاسخ به این سوال که ویژگی مربیان خارجی برای هدایت تیم ملی چگونه باید باشد؟ گفت: نخستین ویژگی که مربی خارجی برای کمک به تیم ملی والیبال ایران باید داشته باشد مدیریت است. ولاسکو اگر در والیبال ایران موفق بود به دلیل مدیریت قوی اش بود. او تیم ملی را از نظر انضباطی و تمرینی سر و سامان داد. ولاسکو در تورنمنت‌های مختلف تغییر و تحول بسیاری در تیم ایجاد می‌کرد. تمام بازیکنان را مدیریت و استفاده می‌کرد و در هر تورنمنت ۳ یا ۴ بازیکن را تغییر می‌داد. اینها به خاطر مدیریت خوب ولاسکو بود. او تمام بازیکنان را به صورت چرخشی در بدنه تیم ملی استفاده می‌کرد و هیچ بازیکنی نمی‌دانست که در تورنمنت بعدی صد درصد در تیم فیکس خواهد بود یا نه. او در واقع همه را در «آب نمک» نگه می‌داشت. ولاسکو از نظر مدیریتی طوری بود که بازیکنان حرفش را می‌خواندند و از او اطاعت می‌کردند اما این نقطه ضعف بزرگی برای کولاکوویچ بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازیکن سالاری در تیم ملی صحت دارد یا خیر؟ گفت: صد درصد این گونه نیست که یک مربی حرف بازیکن را گوش دهد. نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا این طور نیست اما مربیان همیشه با چند بازیکن با تجربه در بدنه تیم ملی مشورت می‌کنند حتی در لیگ داخلی نیز این گونه است. به هر حال یک سری اصرار و مشکلات در تیم وجود دارد که فقط بازیکنان از آن اطلاع دارند. مربیان سعی می‌کنند با چند بازیکن با تجربه تر مشورت کنند اما این گونه نیست که به صورت صد درصد تصمیمات آنها را اجرایی کند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری