سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-04-14 / 19:22:00

عراق نیمی از صادرات نفت پایانه بصره را کاهش می‌دهد

    یک شرکت حمل‌ونقل اعلام کرد که نیمی از صادرات عراق از پایانه بصره در ماه ژوئیه کاهش یافته است. […]

عراق نیمی از صادرات نفت پایانه بصره را کاهش می‌دهد

به نقل از رویترز، برنامه بارگیری یک شرکت حمل‌ونقل نشان داد عراق در ماه ژوئیه صادرات نفت خام از پایانه‌های جنوبی خود - به‌طور عمده پایانه بصره - را کاهش می‌دهد. این اقدام عراق به‌منظور پایبندی به سهمیه این کشور مطابق با توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» و جبران تخطی ماه‌های گذشته خواهد بود.

صادرات برنامه‌ریزی‌شده نفت خام سبک و سنگین بصره برای ماه ژوئیه حدود یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز خواهد بود که نسبت به صادرات روزانه ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه که در ماه ژوئن برنامه‌ریزی شده بود، کاهش چشمگیری خواهد داشت.

صادرات نفت خام سبک بصره در ماه ژوئیه از روزانه ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار بشکه در ماه ژوئن به روزانه ۸۱۷ هزار بشکه سقوط خواهد کرد، این در حالی است که صادرات نفت خام سنگین بصره از روزانه ۸۳۳ هزار بشکه به حدود ۷۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

معامله‌گران اعلام کردند: ممکن است صادرات نهایی ماه ژوئیه بیشتر باشد، یکی از دلایل آن می‌تواند اضافه ‎شدن محموله‌های ماه ژوئن به این ماه باشد.

اوپک، روسیه و متحدانشان ۱۷ خردادماه پس از برگزاری نشستی از طریق ویدئوکنفرانس، به توافق رسیدند کاهش تولید تاریخی نفت را به‌مدت یک ماه و تا پایان ماه ژوئیه تمدید کنند و با کاهش تولید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌، حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی نفت، از مازاد عرضه ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بکاهند و به بهبود قیمت نفت کمک کنند.

براساس توافق اوپک پلاس، عراق مؤظف است تخطی از سهمیه کاهش تولید این کشور در ماه‌های مه و ژوئن را در ماه‌های بعد جبران کند.

وزارت نفت عراق روز چهارشنبه (۱۱ تیرماه) اعلام کرد صادرات ماه ژوئن این کشور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بوده که ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز آن از پایانه‌های جنوبی صادر شده است.

یک منبع تجاری گفت: به نظر می‌رسد کم و بیش مقصد همه این محموله‌ها آسیاست. پس جای تعجب نیست که ارزش نفت خام اورال ۲ دلار افزایش یافته باشد.

قیمت اورال، شاخص نفت خام ترش روسیه در هفته جاری به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافت.

کاهش شدید صادرات نفت روسیه همراه با کمبود بازار نفت خام ترش که عموماً به دلیل کاهش تولید اوپک از جمله کاهش نفت خام سبک بصره است، به افزایش ارزش این شاخص انجامیده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری