سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-07-26 / 00:06:00

آمریکا طرح پوتین برای تمدید پیمان «استارت نو» را رد کرد

    مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه طرح رئیس جمهور روسیه جهت تمدید پیمان اتمی «استارت نو» را رد کرد. […]

آمریکا طرح پوتین برای تمدید پیمان «استارت نو» را رد کرد

 «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه طرح «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برای تمدید پیمان اتمی «استارت نو» را رد کرد.

این مقام آمریکایی گفت: پاسخ امروز رئیس‌جمهور پوتین برای تمدید نیواستارت بدون توقف تسلیحات هسته‌ای، نتیجه‌ای ندارد. ایالات متحده درباره کنترل تسلیحاتی که به امنیت تمام جهان منجر می‌گردد، جدی است. ما امیدواریم روسیه قبل از آنکه یک رقابت تسلیحاتی پرهزینه آغاز شود در موضعش تجدیدنظر کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه خطاب به آمریکا پیشنهاد کرد: پیمان «استارت نو» بدون هیچ پیش شرطی یک سال دیگر تمدید شود.

رئیس جمهور روسیه در این خصوص افزود: به سیستم‌های تسلیحاتی جدیدی دست یافتیم که آمریکا آنها را در اختیار ندارد؛ اما از گفتگو در این باره نیز امتناع نمی‌کنیم.

پوتین در ادامه افزود: در صورتی که پیمان استارت نو با آمریکا ادامه نیابد و از سر گرفته نشود، این موضوع تأسف برانگیز خواهد بود.

گفتنی است، در آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی آمریکا در اقدامی خصمانه از پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان برد (INF) با روسیه خارج شد و لذا پیمان جدید کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به «استارت نو» (New START) تنها توافق باقیمانده میان دو کشور در این راستا به شمار می‌آید؛ پیمانی که در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ منقضی خواهد شد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری