سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-07-26 / 06:35:00

اردن فشار به اسرائیل برای توقف شهرک سازی ها را خواستار شد

    وزیر امور خارجه اردن با محکوم کردن تصمیم رژیم صهیونیستی برای احداث ۴۹۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری فشار جامعه بین الملل برای توقف شهرک سازی ها را خواستار شد. […]

اردن فشار به اسرائیل برای توقف شهرک سازی ها را خواستار شد

وزیر امور خارجه اردن تصمیم رژیم صهیونیستی برای احداث هزاران واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد.

«ایمن الصفدی» در صفحه توئیتر خود نوشت: تصمیم اسرائیل ناقض قوانین بین المللی و تداوم اقدامات غیرقانونی است که راه حل مبتنی بر دو دولت و فرصت برای برقراری صلح فراگیر را تضعیف می کند.

وزیر امور خارجه اردن همچنین موضع آشکار جامعه بین الملل برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی را خواستار شد.

کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا هم روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک گسترش شهرک‌سازی‌ها از سوی رژیم اشغالگر قدس را محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.

در بیانیه صادره از سوی کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا آمده است: عمیقاً نگران تصمیم مقامات اسرائیلی برای پیشبرد طرح احداث بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری اشغالی هستیم.

این درحالیست که نیکولای ملادینوف فرستاده سازمان ملل در امور منطقه نیز در این خصوص اعلام کرده بود: مسئولین اسرائیل در روزهای ۱۴ و ۱۵ اکتبر سال جاری طرح ساخت حدود ۵ هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری رود اردن را به تصویب رساندند اما این اقدام مغایر با حقوق بین‌المللی و غیرقانونی است. شهرک‌های مذکور یکی از مهمترین موانع صلح (سازش) میان اسرائیل و فلسطین است. چنین اقداماتی راهکار دو دولتی را به خطر می‌اندازد.

گفتنی است، پیشتر جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر قوانین و حقوق بین‌الملل، شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین را غیرقانونی خوانده و از رژیم صهیونیستی خواسته بود تا به توسعه شهرک سازی در این اراضی خاتمه دهد.

گفتنی است، در سایه انفعال مرتجعین عربی و حمایت‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی از برنامه‌های خود برای توسعه شهرک‌های رژیم صهیونیستی خبر داده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری