سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-11-15 / 09:45:00

آلمان برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان شرط گذاشت

    وزیر خارجه آلمان در تدارک پشت پا زدن ناتو به توافقی که سال گذشته با طالبان حاصل شد؛ خروج نظامیان خارجی از افغانستان را به پیشرفت مذاکرات صلح مشروط کرد. […]

آلمان برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان شرط گذاشت

به نقل از جمهور، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان مدعی است که خروج نظامیان خارجی از افغانستان باید به پیشرفت در مذاکرات صلح مشروط شود.

در حالیکه طبق توافق سال گذشته آمریکا-طالبان، قرار بود نظامیان خارجی تا آخر ماه میلادی آوریل به طور کامل خاک افغانستان را ترک کنند؛ اکنون ماس مدعی است از آنجا که مذاکرات صلح افغانستان تا پایان آوریل به پایان نخواهد رسید، این نگرانی وجود دارد که شاید طالبان تا آن زمان میز مذاکره را ترک کرده و به راه حل نظامی رو بیاورد.

ماس در ادامه افزود: به نظر برلین، روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان و پیشرفت در مذاکرات صلح باید با هم پیوند داده شود.

به ادعای او، پس از پایان موفق مذاکرات صلح افغانستان، روند خروج کامل نظامیان خارجی از این کشور آغاز می شود.

پیش از این نیز منابع ناتو گفته بودند که حضور قوای خارجی در افغانستان باید شرایط  محور و منوط به پایبندی طالبان به تعهداتش باشد.

 با این حال، طالبان هشدار داده‌ که اگر نیروهای خارجی بر اساس توافقنامه دوحه تا آغاز ماه می سال جاری افغانستان را ترک نکنند، حملات طالبان علیه آنها از سر گرفته خواهد شد.

این در حالی است که مذاکرات بین الافغانی نیز در قطر متوقف شده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری