سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1296 تاریخ انتشار: 1395-06-09 / 14:00:00

مذاکره با چینی ها برای توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران

    مدیرعامل شرکت متن با بیان این که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ١٢٠ هزار بشکه به ظرفیت برداشت از میدانهای مشترک نفتی این شرکت اضافه شود، از مذاکره با چینی ها برای توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران خبر داد. […]

مذاکره با چینی ها برای توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران

مدیرعامل شرکت متن با بیان این که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ١٢٠ هزار بشکه به ظرفیت برداشت از میدانهای مشترک نفتی این شرکت اضافه شود، از مذاکره با چینی ها برای توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران خبر داد.

سیدنورالدین شهنازی زاده با اشاره به افزایش ظرفیت برداشت نفت از میدانهای غرب کارون اظهار کرد: هم اکنون روزانه ٢٢٥ هزار بشکه نفت از میدانهای یادآوران، آزادگان شمالی و جنوبی برداشت می شود که پیش بینی می شود، برداشت نفت از میدانهای مشترک این شرکت تا پایان امسال روزانه ١٢٠ هزار بشکه افزایش یابد.

وی درباره جزئیات افزایش روزانه ١٢٠ هزار بشکه ای ظرفیت برداشت نفت از میدانهای مشترکت در این شرکت، افزود: براساس پیش بینی انجام شده تا پایان امسال در کنار افزایش پلکانی برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی به میزان ٦٠ هزار بشکه در روز، میدان یاران شمالی ٣٠ هزار بشکه و میدان آذر نیز ٣٠ هزار بشکه نفت در روز برداشت خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت متن هدف‌گذاری انجام شده برای برداشت نفت از ٦ میدان دشت آزادگان را حدود یک میلیون ١٥٠ هزار بشکه در روز اعلام کرد و افزود: تا پایان سال ٩٨، برداشت نفت خام از میدان آزادگان جنوبی به روزانه ۳۲۰ هزار بشکه، فاز نخست میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه، فاز دوم یادآوران ١٨٠ هزار بشکه، میدان آذر ۶۵ هزار بشکه، میدان یاران شمالی ۳۰ هزار بشکه و میدان یاران جنوبی ۲۵ هزار بشکه و در مجموع به ٦٥٥ هزار بشکه نفت در روز خواهد رسید.

مذاکره با چینی ها برای توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران

مدیرعامل شرکت متن همچنین به شرکت ملی نفت ایران درباره مذاکره با شرکت سی پی ان سی آی (CNPCI) برای توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی و سینوپک برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران نیز گفته است: هم اکنون مذاکرات نهایی با هر ٢ شرکت در جریان است.

براساس اعلام وزارت نفت، توسعه میدان آزادگان شمالی در ٢ فاز هر یک با ظرفیت برداشت ٧٥ هزار بشکه نفت در روز به صورت قرارداد بیع متقابل و در مجموع ١٥٠ هزار بشکه انجام می شود که هم اکنون فاز نخست اجرای این طرح محقق شده است؛ همچنین در فاز نخست توسعه میدان یادآوران برداشت از این میدان باید به روزانه ٨٥ هزار بشکه نفت می رسید که هم اکنون این رقم با افزایش ١٥ هزار بشکه ای به ١٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است. با توسعه فاز دوم این میدان نیز سقف برداشت از میدان یادآوران به ١٨٠ هزار بشکه نفت در روز می رسد.

شهنازی زاده همچنین درباره جذب منابع برای توسعه صنعت نفت نیز اظهار کرد: راه اندازی پروژه های صنعت نفت نیازمند تامین منابع مالی است که هم اکنون منابع داخلی برای اجرای این پروژه ها کافی نیست و باید از جذب سرمایه خارجی برای توسعه این صنعت بهره برد، زیرا صنعت نفت موتور محرکه اقتصاد ایران است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری