سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1403-04-08 / 10:36:00

حمله بی سابقه بایدن و ترامپ به یکدیگر در نخستین مناظره انتخاباتی

    نامزدهای دو حزب اصلی آمریکا نخستین مناظره انتخاباتی خود را در ایالت جورجیا برگزار کردند. […]

حمله بی سابقه بایدن و ترامپ به یکدیگر در نخستین مناظره انتخاباتی

به نقل از سی ان ان، نخستین دور از مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بامداد امروز میان جو بایدن، رئیس جمهور و نماینده حزب دموکرات و دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق و نماینده حزب جمهوریخواه آمریکا برگزار می‌شود.

این دور از مناظرات به میزبانی آتلانتا در ایالت جورجیا برگزار می‌شود؛ جایی که هزاران معترض به جنگ غزه و حامیان فلسطین بیرون از محل مناظره گردهم آمده و شعارهایی مبنی بر پایان بخشیدن حمایت از تل آویو و استقرار صلح در غزه سر می‌دهند.

همان گونه که انتظار می‌رفت دو طرف بدون آنکه با یکدیگر دست داده یا خوش و بش کنند وارد صحنه مناظره شدند. این مناظره که به میزبانی شبکه سی ان ان برگزار می‌شود بر محور شرایط اقتصادی و مشکلات سیاسی آمریکا است.

بایدن در پاسخ به سوالی پیرامون شرایط اقتصادی آمریکا گفت: دولت ترامپ یک اقتصاد فروپاشیده را به من تحویل داد. ما شاهد نرخ بیکاری افسار گسیخته‌ای در زمان پایان دولت قبلی بودیم. از این رو، ما مجبور شدیم به اوضاع بار دیگر سامان بخشیم. اوضاع در دوران ترامپ وحشتناک بود و او کار زیادی برای اقتصاد ما انجام نداد. دوره او سرشار از هرج و مرج بود.

ترامپ نیز سخنان خود را با حمله به دولت بایدن آغاز کرد و گفت: دوران من بهترین دوره اقتصادی بود. با این حال، با آمدن بایدن بر روی کار شرایط اقتصاد بهم ریخت و تورم به بدترین وضع خود رسید. من بزرگترین تخفیف مالیاتی را به شهروندان آمریکایی دادم.

بایدن در پاسخ اعلام کرد: سیاست‌های اقتصادی ترامپ در حال دادن پاداش به ثروتمندان بود.

بایدن با اشاره به جنگ افغانستان گفت: در دوره ترامپ ما همچنان در حال جنگ در افغانستان بودیم.

ترامپ نیز در پاسخ گفت: من برای یک خروج مناسب و باقدرت از افغانستان برنامه ریزی کرده بودم اما زمانی که دولت را تحویل دادیم، بایدن به گونه‌ای از افغانستان خارج شد که شرم آورترین لحظه در تاریخ آمریکا رقم خورد.

در ادامه مجری اقدام به پرسیدن سوالی پیرامون بیمه خدمات درمانی موسوم به اوباماکِر از بایدن کرد که رئیس جمهور آمریکا اندکی مکث کرده و به نظر می‌رسید رشته افکارش پاره شده است.

ترامپ در ادامه از سیاست‌های دولت خود برای کاهش مالیات حمایت کرده و مدعی شد کاهش مالیات به اقتصاد کمک کرده و این امر شرکت‌های را به سرمایه گذاری‌های بیشتر تشویق می‌کند.

بخش جنجالی این مناظره مربوط به حمایت از سقط جنین می‌شد که دونالد ترامپ تاکید کرد این موضوع باید به ایالت‌ها واگذار شود اما وی از ممنوع شدن داروی سقط جنین حمایت نمی‌کند. در مقابل، بایدن بر آزادی سقط جنین در آمریکا تاکید کرد.

مجری در ادامه با اشاره به جنگ اوکراین، نظر دو نامزد را درباره شرایط مطرح شده از سوی پوتین برای پایان این جنگ پرسید.

ترامپ از این فرصت استفاده کرده و گفت: دلیل حمله پوتین به اوکراین این بود که او دید تیم بایدن چقدر در خروج از افغانستان آشفته و ضعیف بود. زمانی که پوتین شاهد این صحنه بود با خود گفت اکنون زمان حمله به اوکراین است! اگر من در کاخ سفید بودم جنگ غزه نیز رخ نمی‌داد.

بایدن در پاسخ گفت: سیاست خارجی من در خاورمیانه و افغانستان بسیار درست بود. ترامپ به پوتین گفته بود که هر کاری که دوست داری انجام بده. رئیس جمهور روسیه تصور می‌کرد می‌تواند ۵ روزه کی یف را فتح کند. با این حال، وی در رسیدن به هدفش شکست خورده و هزاران نظامی خود را طی این جنگ از دست داد.

بایدن در ادامه ترامپ را مسئول اصلی و مشوق حمله ششم ژانویه به ساختمان کنگره معرفی کرد و گفت: حتی زمانی که مایک پنس، معاون وی در کنگره حضور داشت و جان وی در خطر بود نیز ترامپ هیچ کاری نکرد. او در عوض مهاجمان به کنگره را وطن پرست نامید.

ترامپ در پاسخ گفت: بایدن زندگی مردم بی گناه آمریکایی را ویران کرده است. ما شاهد آن هستیم که کمیته غیرانتخابی مجلس نمایندگان به دنبال یافتن نقش من در این یورش بودند. این در حالی است که آنها برخی اطلاعات را در جریان تحقیقات خود در این باره پاک کردند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری