سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-03-17 / 19:16:00

از سوی معاون وزیر راه ابلاغ شد: اعتراض ایران به آیمو در پی توقیف کشتی کشورمان در آب‌های یونان

    مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی مراتب اعتراض کشورمان به سازمان جهانی دریانوردی در پی توقیف نفتکش ایرانی را اعلام کرد. […]

از سوی معاون وزیر راه ابلاغ شد: اعتراض ایران به آیمو در پی توقیف کشتی کشورمان در آب‌های یونان

به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام اعتراض به توقیف نفتکش ایرانی، توسط کشور یونان و حمایت دولت آمریکا از این اقدام، گفت: اقدام غیر قانونی دولت یونان علیه کشتی ایرانی، مخالف با اهداف و مواضع سازمان جهانی دریانوردی (آیمو) به عنوان مرجع بین المللی دریانوردی است.

علی اکبر صفایی در گفتگوی برخط با کی تاک لیم دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی، تاکید کرد: اولین بار نیست که کشتی‌های تجاری و نفتکش ایرانی، به طور مستقیم و غیرمستقیم توسط آمریکا توقیف می‌شود، در سال‌های گذشته نیز تعدادی از کشتی‌های نفتکش ایرانی توسط آمریکا توقیف شد که متعاقباً سازمان بنادر و دریانوردی، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران اعتراض خود را به بخش حقوقی " آیمو" اعلام کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اقدامات آمریکا بر خلاف امنیت و آرامش دریاها و همچنین کشتیرانی ایمن است، تصریح کرد: در پی اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا، کشتی‌ها و دریانوردان ما دائماً با تهدید مواجه بوده اند؛ از اینرو امیدواریم، سازمان بین المللی دریانوردی به این موضوع رسیدگی ویژه کند.

وی افزود: در حالی که کشتی ایرانی درخواست کمک اضطراری از مقامات یونانی داشته است، مقامات یونانی با حمایت آمریکا، کشتی تجاری و باری ایران را توقیف کرده و محموله آن را تخلیه کرده اند؛ چنین اقدامی دزدی دریایی محسوب می‌شود.

صفایی تاکید کرد: اقدامات این چنینی، نه تنها آیمو، بلکه صنعت حمل و نقل دریانوردی و ایمنی آب‌های بین المللی را خدشه دار می‌کند.

وی گفت: اگرچه توقیف کشتی ایرانی، اقدامی سیاسی بوده، اما عواقب آن، سبب تضعیف اهداف، الزامات و استانداردهای آیمو در سطح جهانی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر نشان کرد: با بروز چنین پدیده‌هایی در حوزه صنعت دریانوردی و کشتیرانی تجاری، از آیمو انتظار می‌رود به عنوان مرجع بین المللی دریانوردی، عکس العمل مناسب نشان دهد.

آیمو مخالف هرگونه تبعیض و تعرض به امنیت و ایمنی دریانوردی است

کی تاک لیم دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی نیز گفت: اعضای سازمان جهانی دریانوردی، متوجه نگرانی و اعتراض ایران در خصوص اتفاقات اخیر است، ما مخالف هرگونه تبعیض و تعرض به امنیت و ایمنی دریانوردی هستیم.

وی با بیان اینکه حمل و نقل دریایی و کشتیرانی نباید تحت تأثیر اقدامات سیاسی کشورها قرار گیرد، تاکید کرد: سازمان بین المللی دریانوردی در مورد رسیدگی به موضوعات سیاسی با محدودیت‌هایی روبرو است، اما باید به چنین مشکلاتی رسیدگی شود.

دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی گفت: به منظور رسیدگی به پدیده توقیف غیرقانونی کشتی‌های تجاری، پیام اعتراض ایران را در نشست آتی مجمع آیمو عنوان خواهم کرد تا در مورد این موضوع گفت و گو و به آن رسیدگی ویژه شود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری