سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-12-04 / 11:56:00

سازمان امنیت و همکاری اروپا: وضعیت آتش‌بس در اوکراین خیلی خوب نیست

    رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد، وضعیت آتش‌بس در اوکراین "خیلی خوب" به نظر نمی‌رسد و دست کم تا امروز(چهارشنبه) نمی‌توان عقب نشینی سلاح‌های سنگین که مورد توافق قرار گرفته را تایید کرد. […]

سازمان امنیت و همکاری اروپا: وضعیت آتش‌بس در اوکراین خیلی خوب نیست

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد، وضعیت آتش‌بس در اوکراین "خیلی خوب" به نظر نمی‌رسد و دست کم تا امروز(چهارشنبه) نمی‌توان عقب نشینی سلاح‌های سنگین که مورد توافق قرار گرفته را تایید کرد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، لامبرتو زانیر، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا که ناظر بر وضعیت درگیری در اوکراین است گفت: به نظر می‌رسد که برخی فعالیت‌های مخاصمه جویانه ادامه دارد. من نمی‌خواهم که همه چیز در آخرین دقیقه تایید شود اما وضعیت اوکراین خیلی خوب به نظر نمی‌رسد.

وی در مصاحبه با رویترز در محل مقر سازمان ملل گفت: چیزی که ما در اوکراین شاهد هستیم تداوم درگیری فعال است که عمدتا در آن سلاح‌های سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در مواردی نیز انفجارهایی رخ داده که به معنی استفاده طرف‌های درگیر از خمپاره‌ها و سلاح‌های سنگین دیگر است که نقض آتش‌بس محسوب می‌شود.

این در حالی است که روز دوشنبه به نظر می‌رسید نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان مورد حمایت روسیه آتش‌بس جدید را رعایت کرده‌اند و هر یک از طرفین پایبندی طرف مقابل به آتش بس را تایید کردند.

زانیر گفت: "سردرگمی" در وضعیت ادامه دارد و پتانسیل از سرگیری دوباره درگیری‌های شدید وجود دارد.

وی اظهار کرد: پائولو کلیمکی، وزیر امور خارجه اوکراین تایید کرده که دستورالعمل‌های لازمی برای دادن اطلاعات مربوط به عقب نشینی سلاح‌های سنگین به سازمان امنیت و همکاری اروپا صادر شده است.

با این حال او گفت: ما فعلا داریم بررسی می‌کنیم و تایید این اقدام دستکم تا امروز (چهارشنبه) صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: تاکنون مدارک یا اطلاعاتی از جانب جدایی طلبان به من داده نشده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری