سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1396-01-01 / 13:14:00

مرزهای افغانستان و پاکستان باز شد

    از صبح امروز (سه‌شنبه) گذرگاه مرزی تورخم در شرق و گذرگاه چمن در جنوب افغانستان باز و رفت و آمد افراد و عبور خودرو از این گذرگاه‌های استراتژیک آغاز شده است. گذرگاه تورخم ساعت ۶:۴۵ دقیقه صبح امروز به وقت محلی باز شد. […]

مرزهای افغانستان و پاکستان باز شد

از صبح امروز (سه‌شنبه) گذرگاه مرزی تورخم در شرق و گذرگاه چمن در جنوب افغانستان باز و رفت و آمد افراد و عبور خودرو از این گذرگاه‌های استراتژیک آغاز شده است.

گذرگاه تورخم ساعت ۶:۴۵ دقیقه صبح امروز به وقت محلی باز شد.

بی بی سی گزارش داد، در حال حاضر به کسانی اجازه عبور به دو طرف مرز داده می‌شود که گذرنامه معتبر داشته باشند.

قرار بود این نقطه مرزی روز دوشنبه باز شود ولی مقام‌های پاکستان گفته بودند که برای آنان مشخص نشده که افرادی را با چه مدارکی به پاکستان راه بدهند.

حدود ۱۰ هزار کامیون حامل بار در مدت ۳۰ روز گذشته در دو طرف مرز متوقف بودند که با باز شدن این نطقه مرزی، مدیریت عبور این تعداد کامیون‌ها نیز دشوار خواهد بود.

همچنین با توجه به ادعای هر یک از دو طرف درباره عبور شورشیان از آن سوی دیگر مرز به کشورهایشان، برای بازرسان مرزی نیز بازرسی امنیتی این تعداد کامیون کار مشکل است.

بازرسی این تعداد از افراد و کامیون می‌تواند باعث اعتراض مردم و رانندگانی شود که برای یک ماه منتظر باز شدن مرزها بوده‌اند.

مامون درانی خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان هم می‌گوید که گذرگاه چمن صبح امروز به روی مسافران و کامیون‌ها باز شده‌است.

به گفته او، بر عکس تورخم به کسانی که شناسنامه پاکستانی و افغانی دارند اجازه عبور به دو طرف مرز داده می‌شود.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در تماس‌ها و مذاکرات روزهای اخیر میان مقامات افغانستان و پاکستان، دو کشور شاهد پیشرفت در زمینه اقدام لازم جهت هماهنگی صادقانه و بدون تبعیض در مبارزه علیه تروریسم بوده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان بدون اشاره به توافق دو کشور درباره باز شدن مرزها اعلام کرده که افغانستان همواره تاکید کرده که همکاری‌های سازنده دو کشور در بخش‌های تجارت و تزانزیت می‌تواند به نفع مردم دو کشور باشد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری