سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 31209 تاریخ انتشار: 1396-03-26 / 14:54:00

بارزانی: پس از برگزاری همه پرسی، با بغداد مذاکره خواهیم کرد

    رییس اقلیم کردستان عراق امروز (جمعه) از تماس تلفنی‌اش با نخست‌وزیر عراق در مورد برگزاری همه‌ پرسی «استقلال کردستان» در ماه سپتامبر آتی خبر داد. […]

بارزانی: پس از برگزاری همه پرسی، با بغداد مذاکره خواهیم کرد

رییس اقلیم کردستان عراق امروز (جمعه) از تماس تلفنی‌اش با نخست‌وزیر عراق در مورد برگزاری همه‌ پرسی «استقلال کردستان» در ماه سپتامبر آتی خبر داد.

 مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با مجله آمریکایی فارین پالسی گفت: من پیش‌تر با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مورد مساله همه پرسی صحبت کرده و به او گفتم که این یک امر طبیعی و «حق قانونی» مردم ما است و به همین دلیل ما خواهان مذاکره همراه با صلح کامل با شما درخصوص نتایج همه‌پرسی هستیم.

بارزانی گفت: مساله همه پرسی مربوط به سرنوشت مردم اقلیم کردستان است، به همین دلیل مساله همه پرسی فراتر از احزاب و اختلافات سیاسی است.

وی تاکید کرد که اکثریت در کردستان موافق برگزاری همه‌پرسی هستند.

رییس اقلیم کردستان عراق خاطرنشان کرد: ما در گذشته تلاش کردیم که همه پرسی را برگزار کنیم اما شرایط هنوز مناسب نبود و اگر ما در حال حاضر این روند را بیش از پیش به تعویق بیندازیم به نفع مردم کردستان نخواهد بود و نتایج منفی را بر سرنوشت مردم کردستان برجای می‌گذارد به همین دلیل اکنون زمان مناسب برای برگزاری همه پرسی است.

بارزانی در پاسخ به سوالی در مورد انتخاب این زمان برای برگزاری همه پرسی با وجود مشکلات داخلی در اقلیم کردستان گفت: ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم که تمامی مشکلات در اقلیم کردستان حل شود چراکه این مشکلات حل نمی‌شود. بسیاری از کشورها با وجود مشکلات داخلی‌شان دست به این اقدام زده‌اند به همین دلیل نمی‌توانیم همه پرسی را به دلیل این مشکلات به تعویق بیندازیم و این مشکلات پس از برگزاری همه پرسی حل خواهد شد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری