سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1397-03-07 / 20:42:00

موگرینی: برجام نباشد، امنیت منطقه و اروپا به خطر می‌افتد

    مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید این بلوک سیاسی به ادامه کار درباره سازوکارهای حفاظت از سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی شرکت‌های اروپایی در ایران ادامه می‌دهد. […]

موگرینی: برجام نباشد، امنیت منطقه و اروپا به خطر می‌افتد

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست شورای وزرای خارجه این اتحادیه در کنفرانسی خبری به تشریح نتایج این نشست درباره برجام پرداخت.

موگرینی در این کنفرانس خبری با اشاره به بحث توافق هسته‌ای با ایران گفت: «پس از  نشست چند روز پیش رهبران اتحادیه اروپا در صوفیه - جایی که رهبران تمامی 28 کشور عضو اتحادیه قویا هدف و نیت ما برای تداوم اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران را از جانب ما بار دیگر تأیید کردند [البته] تا زمانی که ایران تعهدات خودش را تأییدیه کند که تاکنون نیز چنین بوده است، همانطور که چند روز شاهد بودید آژانس در یازدهمین گزارش خود تأیید کرد که ایران به آن پایبند است - وزرای خارجه [کشورهای عضو اتحادیه اروپا] برای این جلسه فراخوانده شدند.»

موگرینی افزود: «تصمیم گرفتیم به کارمان در چارچوب هماهنگ کردن اقدامات و سازوکارهای اتحادیه اروپا - که در حال انجام هستیم - برای این هدف و برای حفاظت از سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی کسب‌و‌کارهای اروپایی که به صورت مشروعی در ایران سرمایه‌گذاری کرده و فعالیت می‌کنند، ادامه دهیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «ابتکار کشورهای عضو [اتحادیه اروپا] در دست تهیه یا بررسی است و بر این اساس سازوکاری هماهنگ برای نظارت بر این اقدامات ایجاد خواهیم کرد. این مسئله همچنین درچارچوب مشورت‌هایمان در کمیسیون مشترک که جمعه پیش در وین برگزار شد، انجام خواهد شد - کمیسیونی که مثبت بود و خروجی مثبتی داشت. این مسئله همچنین به فعالیت‌های دیگر شرکای بین‌المللی، نه تنها چین و روسیه بلکه دیگر بازیگران جهانی که طی سال‌های پس از توافق به شیوه مشروعی با ایران تعامل داشته‌اند نیز مربوط است».

موگرینی در ادامه به «یک جنبه دیگری که به طور خاص» در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا «مورد تأکید قرار گرفت» اشاره کرد، آنجایی که به گفته موگرینی، اروپایی‌ها «عمدتا درباره اقدامات برای حفظ توافق و تعهدات اقتصادی‌مان با ایران بحث و گفتگو کردند» اما به تصریح وی «این مسئله برای [اروپایی‌ها] منافع اقتصادی نیست، بلکه درباره منافع امنیتی اتحادیه اروپا است.» زیرا اتحادیه بر این باور است که در فقدان «توافق هسته‌ای با ایران امنیت منطقه  و اروپا در معرض خطر خواهد بود و به این علت [اروپا] به حفظ این توافق خیلی علاقه‌مند»‌ است؛ «زیرا اگر این توافق دیگر وجود نداشته باشد، هیچ راهی برای داشتن شرایط امنیتی بهتر در منطقه» وجود ندارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «در صورت عدم تداوم اجرای این توافق از سوی همه طرف‌ها به جز آمریکا که تصمیم دیگری گرفته است، ما شاهد بدتر شدن شرایط امنیتی منطقه و اروپا خواهیم بود.»

موگرینی در پایان گفت: «براساس تداوم توافق، باور داریم که می‌توانیم به موضوعات مرتبط دیگر بپردازیم.»

وی در خصوص زمان‌بندی مدنظر اروپا برای رسیدن به بسته‌ای از سازوکارها برای ارائه به ایران گفت: «هرچه زودتر، ما همیشه به هفته‌های پیش‌رو اشاره می‌کنیم. نه به این خاطر که فکر می‌کنیم زمان زیادری داریم. ما قصد داریم و می‌خواهیم که هرچه‌سریعتر اقدام کنیم. نه تنها به این خاطر که می‌دانیم فشارها در ایران قابل توجه است، بلکه به این خاطر که سرمایه‌گذاران اروپایی نیازمند اطمینان هستند، بنابراین علاقه‌مند هستیم به کار سریع هستیم. اما مشخص است که با برخی پیچیدگی‌ها روبه‌رو هستیم. ما هرگز فکر نمی‌کنیم که این مسئله‌ای سهل و آسان است. ما در این باره جدی هستیم و اقدامات جدی برای پیچیدگی‌های جدی زمان‌بر است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: «ما [اتحادیه اروپا] در برخی نگرانی‌های آمریکا [در قبال ایران] متحد و متفق‌القول هستیم. درباره برخی پویایی‌های منطقه‌ای یا موشک‌های بالستیک ایران همگی در این زمینه اشتراک [نظر] داریم.»

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری