سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1397-03-07 / 19:37:00

ترامپ طبل تو خالی است

    دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار سفیر سوئیس در تهران گفت: آمریکایی ها دوست دارند ایران به 50 سال پیش برگردد. ما به آن دوران بر نمی گردیم. می خواهیم نقش خود در منطقه را ایفا کنیم. […]

ترامپ طبل تو خالی است

محسن رضایی، عصر روز دوشنبه ۷ خردادماه در دیدار با مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران گفت: در مورد برجام و عکس العمل کشورمان به خروج آمریکا از این توافق، منتظر تصمیم طرفهای اروپایی و روسیه و چین هستیم و رفتارهای آنها را رصد می کنیم. می خواهیم بدانیم که چطور می خواهند به تعهدات خود عمل کنند و پایداری برجام را تضمین کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برجام یک تعهد بین المللی است که توسط آمریکایی ها نقض شده است. قطعا وضعیت اقتصادی ما ، کنترل خواهد شد. آمریکا اشتباه بزرگی کرد و از این رفتار موفقیتی به دست نخواهد آورد.

رضایی در مورد واکنش تهران به خروج آمریکا از برجام و احتمال بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا گفت: ما  خیلی عاقلتر از آن هستیم که در دام آرام و بیافتیم . با عقلانیت و ابزارهایی که داریم اقتصاد خود را مدیریت خواهیم کرد. ایران به اندازه ۲۲ کشور اروپایی سرزمین دارد. بعضی از استان های ما به اندازه کشورهای شماست و سابقه تاریخی آنها نظیر خراسان، فارس، آذربایجان، اصفهان، یزد، خوزستان و ... در فرهنگ و تمدن بیش از برخی از کشورها است.

وی افزود: ما مردم فهیم و بسیار متمدنی داریم و اگر ۴۰ سال ما را تحریم کنند ما اقتصادمان را با تبادلات درون کشور و با ۱۵ کشور همسایه و اتصال به دریاهای آزاد اداره می کنیم. اطمینان دارم که آمریکایی ها در این موضوع نیز شکست می خورند.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) به سفیر سوئیس گفت: ترامپ طبل تو خالی است. اعتبارهای لازم را برای یک کار بزرگ را هم ندارد. در تصورات خود، خیال کرده است اگر ایران را تحریم کنند کشور ما سقوط می کند. این اشتباه بزرگی است که عربستان سعودی و اسرائیل در آن نقش داشته اند.

رضایی افزود: ما کشور بزرگی در منطقه  هستیم و مایل هستیم که نقش خود را در صلح و امنیت و تجارت ایفا کنیم. شعار ما در ایران مرگ بر آمریکا است  اما در منطقه به روابط کشور ها با آمریکایی ها کار نداریم. دولت عراق به ما نزدیک است اما مانع آزادی عمل آنها نیستیم. ما به آمریکایی ها می گوییم که چرا مزاحم روابط ما می شوید. آمریکایی ها دوست دارند، ایران به پنجاه سال پیش برگردد. ما به آن دوران بر نمی گردیم. می خواهیم نقش خود در منطقه را ایفا کنیم و از شما انتظار داریم که این مواضع را در کشور خود مطرح کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما قصد جنگ و درگیری با کسی را نداریم اما می خواهیم مستقل زندگی کنیم. در هر کشوری که وارد شده ایم قانونی و در رابطه با امنیت و صلح وارد شدیم. مطمئن هستیم که اگر داعش را شکست نمی دادیم بغداد و کویت و سوریه به دست تروریست ها می افتد. هیچ کسی غیر از ما نمی توانست داعش را سرکوب کند. ما برای دفاع از امنیت و صلح در سوریه و لبنان هستیم.

رضایی با اشاره به تبلیغات رسانه ای دشمن علیه نقش مثبت سپاه در امنیت منطقه گفت: من فرمانده سپاه پاسداران بوده ام. شما افکار من را می شنوید. این جنجال هایی که پیرامون آن به راه انداخته اند، تبلیغات علیه سپاه است. قدرت سپاه پاسداران یک واقعیت است اما این توانمندی، ترسناک نیست. پاسداران انسان دوست هستند. کوچکترین خطایی نداشته اند . هرگز مانند آمریکایی ها در کشورهای دیگر زندان نساخته اند و فردی را شکنجه نکرده اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تجاوز عربستان به یمن و لزوم توقف آن گفت: عربستان باید حملات را قطع کند. به ملت زیر بمباران نمی توان گفت که بیا و مذاکره کن. عربستان است که مایل به مذاکره نیست. موضع جمهوری اسلامی ایران، پایان جنگ در یمن و شروع مذاکرات است.

در این دیدار، سفیر سوئیس با اشاره به نقش و جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام و سفر آتی رئیس جمهور کشورمان به سوئیس، بر حمایت کشورش از توافق برجام تاکیدکرد و گفت: وزیر خارجه ما، در بیانیه ای، خروج آمریکا از برجام را اقدامی اشتباه خوانده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری