سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-04-16 / 10:26:00

ماسک از شما در برابر ویروس کرونا محافظت می کند

    یک فوق تخصص بیماری های عفونی، گفت: چنانچه ماسک به شکل صحیح و مناسب استفاده شود، می تواند حتی در صورت ناقل بودن فرد، از بیمار شدن دیگران جلوگیری کند. […]

ماسک از شما در برابر ویروس کرونا محافظت می کند

 ایلاد علوی، درباره ضرورت استفاده از ماسک، اظهار کرد: با توجه به اینکه برد ذرات ویروس کرونا ممکن است به یک تا دو متر برسد، مهم‌ترین کارکرد ماسک‌ها پیشگیری از انتقال قطرات تنفسی و ویروسی از فردی به فرد دیگر است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک و رعایت فاصله مناسب می‌تواند از مبتلا شدن به کرونا و انتقال آن به سایرین تا میزان قابل توجهی بکاهد، افزود: ماسک باید به طور کامل دهان و بینی را بپوشاند.

علوی اظهار کرد: به صورت کلی بیشترین افرادی که باعث انتقال بیماری می‌شوند، افراد علامت دار هستند ولی افراد بدون علامت هم می‌توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک توسط افراد مشکوک به کرونا، توصیه کرد: اگر از فردی هم که مبتلا به ویروس کووید ۱۹ شده و یا حتی مشکوک به ابتلاء است مراقبت می‌کنید، حتماً از ماسک استفاده کنید.

علوی درباره کاربرد انواع ماسک‌های مختلف، گفت: ماسک‌های N۹۵ و N۹۹ محکم‌ترین نوع ماسک هستند که کاربرد آن بیشتر برای کادر پزشکی است چرا که ذرات بسیار ریز از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها را از خود عبور نمی‌دهند. این ماسک‌ها سایزهای متفاوتی دارند و باید به صورت مناسب انتخاب شوند.

وی افزود: ماسک‌های جراحی، نمونه دیگر ماسک‌ها هستند که بیشتر در دسترس هستند و بینی و دهان و چانه را به‌خوبی می‌پوشانند، این ماسک‌ها از خروج ذرات تنفسی شما و پراکنده شدن آنها در صورت بیمار بودن شما جلوگیری می‌کند. همچنین در صورتی‌که ویروس‌ها در فضای اطراف شما پراکنده باشند، از ورود به سیستم تنفسی شما جلوگیری می‌کند.

علوی با بیان اینکه با توجه به افزایش شیوع کرونا استفاده از ماسک از ضروری‌ترین راه‌های پیشگیری است، خاطرنشان کرد: ماسک در صورت استفاده صحیح و مناسب می‌تواند در صورت ناقل بودن شما از بیمار شدن سایر افراد جلوگیری کند. علاوه بر این در صورتی‌که مجبور به حضور خارج از خانه هستید از شما در برابر ذرات بیماری‌زا به خوبی محافظت می‌کند، پس اگر سلامت خود و جامعه‌تان برایتان مهم است در تمام زمان‌های خروج از قرنطینه از ماسک مناسب استفاده کنید.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، در پایان توصیه کرد: اگر ماسک‌های جراحی و یا سه لایه در دسترس ندارید می‌توانید از پارچه‌های نخی به عنوان ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس استفاده کنید.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری