سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-02-27 / 14:05:00

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: ایران در آستانه بحران سالمندی

    معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران در آستانه سالمندی جمعیت قرار دارد و این یکی از بحران‌های جدی برای آینده کشور است. […]

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: ایران در آستانه بحران سالمندی

 کمال حیدری اظهار داشت: هفته ملی جمعیت از ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت در کشور برگزار می‌شود و امیدوارم ضمن گرامیداشت این هفته، شروع بسیار خوبی برای بحث توسعه جمعیت در کشور داشته باشیم.

وی افزود: کشور ایران در آستانه سالمندی جمعیت است و این یکی از بحران‌های جدی برای آینده کشور است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: متأسفانه ایران با توجه به کاهش نرخ باروری دچار خدشه شده و ما نگران این هستیم که در آینده با سالمندی جمعیت، بحران‌های آتی از جمله بحران‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را در پیش رو داشته باشیم که البته غیرقابل جبران است.

حیدری با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری و دغدغه و تاکید ایشان برای بالندگی و پویایی جمعیت، افزود: باید در این زمینه تلاش کنیم، و دولت در این زمینه، قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را به دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت ابلاغ کرده است. لذا وزارت بهداشت نیز در این جهت وظیفه و تکلیف قانونی خود می‌داند که در این عرصه و با این استراتژی و راهبرد بتواند قدم جدیدی را بردارد. به همین دلیل قرارگاهی به نام جوانی جمعیت و فرزندآوری با دستور وزیر بهداشت و همراهی معاونان و دست اندرکاران این حوزه تشکیل شد تا بتوانیم وظایف و دستورات خود را متحدانه انجام دهیم.

وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به ظرفیت‌ها برای باروری سالم، فرزندان سالم و زندگی سالم بتوانیم افراد را به فرزندآوری تشویق کنیم و در این راستا بیشتر قدم برداریم. در حال حاضر اهتمام خانواده‌ها باید در جهت فرزندآوری بیش از دو فرزند باشد و اگر به دنبال این هستیم که ایرانی پویا، بالنده و جوان داشته باشیم باید داشتن ۳ یا ۴ فرزند را در دستور کار خود قرار دهیم.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: با توجه به اینکه شعار هفته جمعیت «ایران جوان بمان» است، لذا باید مقدمات لازم در تحقق این شعار را فراهم کنیم.

وی افزود: در دل قانون «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» تسهیلات حمایتی بسیار مناسبی برای فرزندآوری فراهم شده است که از جمله آنها می‌توان به تسهیلات معیشتی، آموزشی و یا مواردی که مربوط به زندگی است اشاره کرد. در کنار این تسهیلات قانونی، وزارت بهداشت هم خدمات مشاوره‌ای (برای مردم و دانشجویان)، آموزشی و همچنین خدمات درمان ناباوری اقداماتی را انجام داده است که همه این موارد ذیل قرارگاه جوانی جمعیت، شکل گرفته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: به لطف خداوند هشتمین جلسه قرار گاه جوانی جمعیت هم تشکیل شد و دستاوردهای بسیاری در خصوص تکالیف وزارت بهداشت به دست آورده ایم و امیدواریم به سرعت بتوانیم وقت از دست رفته را جبران کنیم. ضمن اینکه اگر بخواهیم آینده ایران را ضمانت کنیم باید به سرعت و با همدلی اهدافمان را دنبال کرده و با همکاری همه دستگاه‌های مرتبط در این امر، فرزندآوری و کمبود نرخ رشد باروری در کشور را جبران کنیم وگرنه به سرعت دیر می‌شود و باید با اهتمام جدی برنامه ریزی کنیم.

وی همچنین گفت: برای تحقق اهدافمان در بحث جمعیت و فرزندآوری نیز همکاران ما در تمامی مراکز بهداشتی درمانی کشور مانند گذشته آماده خدمت رسانی هستند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری