سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-20 / 15:39:00

اعلام پروتکل‌ بهداشتی غسل اموات کرونا/مدیریت بیماری موقت است

    سخنگوی وزارت بهداشت، در مورد نحوه شستشوی فوتی های کرونا در سازمان بهشت زهرا(س)، توضیحاتی ارائه داد. […]

اعلام پروتکل‌ بهداشتی غسل اموات کرونا/مدیریت بیماری موقت است

کیانوش جهانپور، بعد از ظهر چهارشنبه در ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: اگر سازمان بهداشت جهانی را بخواهیم وارد مقوله سیاسی کنیم تا حدودی می‌توان گفت سازمان بهداشت آمریکا محور است اما ما نمی‌خواهیم سلامت را وارد سیاست کنیم و این سازمان یک سازمان بین المللی غیرسیاسی است و همکاری ما هم با این سازمان ادامه دارد. اگر قرار است برای مقابله با بیماری کرونا به یک رویکرد مشترک برویم باید ارزیابی‌هایی سیاسی به سازمان بهداشت جهانی را کنار بگذاریم و اگر دولت امریکا هم چنین چیزی گفته باشد حائز اهمیت نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا پروتکل‌های شستشوی بهداشتی به غسالخانه بهشت زهرا برای غسل میت‌های کرونایی اعلام شده است یا خیر، گفت: پروتکل‌ها برای شستشوی جسد ابلاغ شده و آموزش‌های لازم به غسال‌ها داده شده است، نحوه شستشو، انتقال، تدفین و محلول ضدعفونی و…، همگی هم شفاهاً هم کتباً به آرامستان ها اعلام شده است، البته در دیگر استان‌ها شستشوی اموات کرونایی از روزهای قبل در جریان بوده و تهران چند روزی است که شروع شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: فاصله تشخیص اولین مورد کرونا مثبت در ایران تا اعلام آن به افکار عمومی و جامعه یک ساعت هم طول نکشید و ما در این مورد صادق بودیم و هستیم.

وی ادامه داد: هشدار برای ترکیه به مراتب واجب تر از هشدار برای تهران است چون که تهران پیک را پشت سر گذاشته و ترکیه هنوز به پیک نرسیده است. روند کرونا در ایران مدیریت شده ولی فاز مدیریتی موقت است و اگر مردم مجدد به خیابان‌ها بیایند و رعایت نکنند، این مدیریت از دست ما خارج می‌شود.

جهانپور بیان کرد: اگر کسی یک بار از استخدام دولتی خارج شد دیگر اجازه به کارگیری او حتی به بهانه کرونا را نداریم و یک نفر دو بار نمی‌تواند استخدام دولت شود، البته ممکن است مواردی باشد که قابل بازگشت به کار باشد که باید از مجاری قانونی پیگیری کرد.

وی گفت: مبلغی که تخصیص شده برای هزینه کرد در حوزه کرونا است که بخشی از آن به وزارت بهداشت هم تعلق می‌گیرد. البته دقیقاً معادل مبلغی که از صندوق ذخیره ملی برداشت شده است، رقم بدهی وزارت بهداشت به شرکت‌های بیمه است. این مبلغ هیچ ربطی به بیمارستان‌های خصوصی که مشکل دارند، ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: آمار ابتلای نمایندگان به بیماری کرونا را طبق اصول و تعهدات پزشکی نمی‌توانیم اعلام کنیم اگر کسی مایل باشد خودش می‌تواند شخصاً اعلام کند ولی ما اجازه نداریم هویت افراد مبتلا را اعلام کنیم، مجلس هم جزئی از ملت است و همانطور که هویت افراد دیگر را نمی‌گوییم اینها را نیز اعلام نمی‌کنیم.

وی گفت: طبق آخرین آمار که البته جدید هم نیست و مربوط به حدود ۲ هفته پیش است، ۴۳ نفر از کارکنان نظام سلامت و یا کادر درمانی به شهادت رسیده اند، البته تعداد بیشتر بوده ولی در حین خدمت و درگیر کار با کرونا نبودند و جزو آمار شهدا نیستند.

جهانپور ادامه داد: هیچ بیمارستان تابع دانشگاه علوم پزشکی اجازه ندارد هزینه‌ای برای بستری و یا ترخیص بیماران کرونایی دریافت کند و یا اینکه بگویند مرخص نمی‌کنیم تا تسویه کنید.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، حداقل هزار و ۸۰۵ نفر از افرادی که در بیمارستان‌ها بستری شده اند از طریق غربالگری ملی یا سامانه سلامت و یا تماس ۴۰۳۰ شناسایی و به بیمارستان‌ها هدایت شدند.

وی افزود: تا به امروز ۹۵ آزمایشگاه ظرفیت بالفعل ۱۰ تا ۲۰ هزار آزمایش در روز را دارند، تعداد تست‌های انجام شده در ایران نسبت به کشورهای هم طراز خوب و قابل قبول بوده است. همچنین سرعت رشد این موارد (افزایش تعداد تست‌ها و تعداد آزمایشگاه‌ها) هم چشمگیر بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شما عشاق جوان و مردم معمولی را در شهر می‌بینید که دست به دست هم راه می‌روند اینها ربطی به فاصله گذاری هوشمند ندارد چراکه هنوز این طرح جدید شروع نشده است! البته اینکه تعداد ماشین‌ها در خیابان زیاد شده است به دلیل این است مردم ترجیح داده اند که از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنند و با خودروی خود در شهر تردد داشته باشند.

به گفته جهانپور، در ترکیه به اندازه ایران تست کرونا انجام شده است.

وی گفت: ویروس کرونا جدید هم مانند برخی ویروس‌های دیگر می‌تواند حمله به سیستم عصبی یعنی همان چشایی و بویایی داشته باشد و این موارد می‌تواند جزو موارد اولیه ابتلاء به این بیماری باشد و همچنین یک مورد دیگری که عنوان شده است «چشم صورتی» است که از علائم اولیه ابتلاء به کرونا است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: تا به امروز گزارشی از تغییر رفتار ویروس در ایران نداریم و این ویروس خیلی تغییر رفتار در ایران نداشته است.

وی درباره داروی فاویپیراویر در درمان بیماران کرونا بیان داشت: مواردی که نتایج بالینی این دارو تأیید نکند و به تصویب کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا نرسد تجویز آن منطقی محسوب نمی‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: اینکه در چین مطالعه‌ای انجام شده، در کشور ما نیز چنین مطالعه‌ای شده اما نتایج ثمربخشی آن اعلام نشده است و از نظر ما این دارو در چین و ژاپن برای درمان آنفلوانزا اعلام شده و صرفاً استفاده آن برای درمان کرونا یک پروژه تحقیقاتی است.

جهانپور بیان داشت: امروز متأسفانه افرادی که این دارو را تجویز می‌کنند بیمار را به بازار سیاه ارجاع می‌دهند که در آنجا نیز داروی تقلبی وجود دارد و عوارض ناگواری به دنبال دارد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری