سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-04-20 / 19:10:00

امیرعبداللهیان در دیدار وزیر خارجه ایتالیا: ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد

    وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما به طور جدی خواستار یک توافق خوب و پایدار هستیم؛ معتقدیم ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد. […]

امیرعبداللهیان در دیدار وزیر خارجه ایتالیا: ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد

حسین امیرعبداللهیان در جریان سفرش به ایتالیا با وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار ضمن ابراز علاقه‌مندی به حضور تکنولوژی و کالاهای ایتالیایی و ایرانی در بازار دو کشور، شرایط فعلی را فرصتی مناسب برای دو طرف به منظور گسترش تبادلات تجاری عنوان و پیشنهاد کرد بخش‌های خصوصی دو کشور برای تعمیق همکاری‌های اقتصادی و تجاری فعال شوند.

امیرعبداللهیان اهمیت بررسی موضوعات کنسولی و تسهیل در تردد و تبادلات مردمی میان دو کشور در این رابطه را یادآور شد.

وی درباره برجام اظهار کرد: ما می‌خواهیم که برجام خوب کار کند. ما به طور جدی خواستار یک توافق خوب و پایدار هستیم؛ معتقدیم ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد. آمریکا باید این واقعیت را در حوزه تضمین به خوبی درک کند. در این راستا جمهوری اسلامی ایران همواره ابتکارات جدید خود را ارائه کرده است؛ با این حال آمریکایی‌ها درست و منطقی عمل نکرده‌اند. آن‌ها بایستی درک خود از موضوع را واقع‌بینانه کنند.

امیرعبداللهیان همچنین ابراز داشت: ایران علاقه‌مند است سهم طبیعی خود را در بازار انرژی داشته باشد و از این طریق به جامعه بین‌المللی مساعدت کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این ملاقات سفر وزیر امور خارجه کشورمان در مقطع کنونی تحولات بین‌المللی را از اهمیت بالایی برخوردار دانست و آن را فرصت مناسبی برای گسترش روابط دو جانبه ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت: شرکت‌های ایتالیایی علاقه‌مند هستند به فعالیت‌های اقتصادی خود در ایران ادامه دهند.

«دی ماریو» تأکید کرد: ایتالیا و اتحادیه اروپا علاقه‌مندند مذاکرات در خصوص بازگشت همه طرف‌ها به برجام به نتیجه برسد و ایتالیا آماده است در این زمینه نقشی مثبت ایفا کند.

دو وزیر در زمینه گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی میان دو کشور اعلام آمادگی کردند.

وزیر امور خارجه ایتالیا از تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه گسترش مبادلات علمی و فرهنگی تقدیر و تشکر کرد.

وی با ابراز امیدواری در حصول توافق بین ایران و ۵+۱ تأکید کرد: روابط دو کشور باید فراگیر باشد و منحصر به یک بخش خاص مانند انرژی نشود.

موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی بخش دیگری از گفتگوهای میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا بود.

امیر عبداللهیان ضمن تأکید بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با توسل به جنگ چه در یمن یا افغانستان و یا اوکراین اظهار کرد: در بحران اوکراین ما تلاش کردیم از طریق تماس‌های خود با مسکو و «کی‌یف» دو طرف را به گفتگو دعوت کنیم. همچنین در سطح منطقه‌ای، در فعالیت‌های دیپلماتیک خود تلاش می‌کنیم که مسائل میان ترکیه و سوریه از طریق مذاکره و گفتگوهای مسالمت‌آمیز حل و فصل شود و از بروز جنگ جدید در این بخش از جهان جلوگیری به عمل آید.

در این دیدار مسائل متنوع همکاری‌ها واز جمله ضرورت پیگیری برخی مباحث کنسولی مورد توجه طرفین قرار گرفت.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری