سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-06-25 / 18:15:00

رضایی:نظام بانکی باید متحول شود

    معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اعلام کرد: خوشبختانه در زمینه نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد. […]

رضایی:نظام بانکی باید متحول شود

محسن رضایی در دیدار با آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه (س) که شب گذشته در سالن محراب این حرم انجام شد، گفت: دولت زمانی شروع به کار کرد که با تراکمی از مشکلات حل نشده و انتظارات به حقی از سوی مردم مواجه بود به طوری که روزمرگی دولت‌های گذشته سبب متراکم شدن مشکلات شده بود، بسیاری از منابع کشور مصرف شده بود ولی به جای آنها منابع مولّدی جایگزین نشده و از جیبمان مصرف کرده بودیم.

وی با بیان اینکه جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب چند برابر شده و انتظارات مردم هم بالا رفته است، افزود: امروز همه افراد در همه کالاها از وسایل ارتباطی گرفته تا خوراک و پوشاک و دیگر موارد انتظارات به حق دارند و این خودش تقاضاهای جدیدی درست کرده که دولت‌های گذشته به قدر کفایت به حل آن نپرداخته‌اند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به مشکل حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ، افزود: ۱۸ میلیون جمعیت روستایی و عشایری بودند که کار می‌کردند و تولید داشتند اما این جمعیت امروز اطراف شهرهای بزرگ ساکن شده‌اند و چاره اندیشی در مورد آنها نشده است.

رضایی تأکید کرد: نتیجه اقتصاد دولتی این شد که انبوهی از مشکلات آرام آرام انباشته شد و هر دولت که آمد مشکلات را اضافه کرد به طوری که الان نظام پولی و بانکی مان باید متحول و ساختار بودجه دولت باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تفکر غلطی که دلارهای نفتی را به بانک مرکزی می‌دهیم و بانک مرکزی به ما پول می‌دهد وقتی وارد جامعه می‌شود نقدینگی کشور ۵ الی ۸ برابر می‌شود و تورم را ایجاد می‌کند، افزود: الان چهار سال متوالی است که کشور دچار تورم شدید شده که در تاریخ بی سابقه است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای مهار تورم تلاش می‌کند، افزود: خوشبختانه در زمینه نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد و ایشان خودشان این موضوع را پیگیری می‌کنند؛ همچنین تا سال آینده ساختار بودجه دولت را اصلاح می‌کنیم و غیر از این در زمینه تولید و سرمایه گذاری و حمایت از اقشار آسیب پذیر برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و مقام معظم رهبری پیگیر این امور هستند.

رضایی اصلاح یارانه‌ها را بسیار مهم دانست و گفت: در یارانه‌ها دولت نزدیک به صد میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مردم کمک می‌کند که ۳۰ درصد آن به خارج از کشور قاچاق می‌شود و نیروهای نظامی کشور هزینه بالایی را صرف مبارزه با قاچاق می‌کنند مثلاً اختلاف قیمت بنزین قابل مقایسه نیست و بنزین ۳ هزار تومانی در ایران در پاکستان و امارات ۴۷ تا ۵۰ هزار تومان است.

وی افزود: ۳۰ الی ۴۰ درصد یارانه‌ها هم به افراد پولدار و سرمایه دار می‌رسد و عملاً از ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه دولت، ۳۰ الی ۴۰ درصد به دست مردم می‌رسد بنابراین یکی از برنامه‌های ما اصلاح نظام یارانه‌ها است و به دنبال این هستیم که اصلاح را به گونه‌ای انجام دهیم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و یارانه به دست صاحب اصلی برسد که کار بسیار سختی است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: ستاد اقتصادی مرتب با حضور رئیس جمهور تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیمات مهم گرفته می‌شود و نظام خوبی در دولت در حال شکل گیری است و مشکلات رو به حل است.

رضایی تصریح کرد: ما برای موفقیت و اصلاح دو ابزار و عامل می‌خواهیم که یکی برنامه ریزی و تصمیمات درست است که دولت انجام می‌دهد و دوم همراهی مردم است که باید به صحنه بیایند و در زمینه دوم نقش علما و مراجع زیاد است تا مردم نقش اصلی را در اصلاحات بپذیرند و دولت در انجام این اصلاحات مردم را کانون تحول اقتصادی قرار دهند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری