سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-07-30 / 17:50:00

انجام ۳ میلیون دلار تهاتر در یک سال

    معاون وزیر صمت با بیان اینکه طی یک سال گذشته بیش از ۳ میلیون دلار تهاتر انجام شده است، گفت: برای راه اندازی تجارت آزاد مذاکره با کشورهای پاکستان، غرب آفریقا و شرق اروپا را دنبال می‌کنیم. […]

انجام ۳ میلیون دلار تهاتر در یک سال

علیرضا پیمان پاک امروز در برنامه میز اقتصاد، اظهار کرد: سال‌های قبل شاهد بودیم که مجوزها، مصوبه‌ها و مقررات متعدد مزاحم و دست و پاگیری در زمینه تجارت ابلاغ می‌شد که طی یک سال گذشته تلاش کردیم تا این موارد کمتر شود البته هنوز این مصوبات دست و پاگیر به صفر نرسیده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به موضوع تهاتر در تجارت گفت: طی یک سال گذشته بیش از ۳ میلیون دلار تهاتر انجام شده است.

وی در رابطه با احیای شورای عالی صادرات با اختیارات اصل ۱۳۸ گفت: این موضوع امروز در مراسم روز ملی صادرات از سوی رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح شد و آقای رئیس جمهور نیز نسبت به احیای آن تاکید کرد.

پیمان پاک بیان داشت: شورای عالی صادرات با اختیار اصل ۱۳۸ دارای اختیارات هیأت دولت است و در نتیجه باید تمام قوانین و مقررات مربوط به تجارت از این شورا تأیید بگیرد. این شورا زیر نظر رئیس جمهور است و زیر نظر رئیس جمهور هم تشکیل جلسه می‌دهد، اما با توجه به اینکه از سال ۹۵ اصل ۱۳۸ از این شورا گرفته شد، بنابراین دیگر اختیاری ندارد و تصمیمات و مصوبات آن در حد مشورتی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: بنابراین در حال پیگیری هستیم تا با توجه به دستوری که رئیس جمهور در رابطه با آن دادند این شورا احیا شود. البته در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب شده است، اما از آنجا که اصل ۱۳۸ نیز باید به تصویب دولت برسد، فعلاً در صف است، اما این موضوع با دستور رئیس جمهور تسهیل می‌شود و فکر می‌کنم تا سه ماه آینده مصوبه آن اتخاذ شود.

پیمان پاک گفت: در رابطه با بخشی از صادرات غیر از محصولاتی مانند پتروشیمی، مواد معدنی و مواد خام (مانند پوشاک، کیف و کفش، خشکبار و …) سعی می‌کنیم به نوعی برگشت ارزشان قیمت‌گذاری شود که مابه‌التفاوت ارز بازار آزاد و نیمایی پوشش داده شود. این موضوع ساز و کاری است که با کمک بانک مرکزی تصمیماتی در مورد آن اتخاذ شده و از اتاق بازرگانی هم نظر مشورتی گرفته ایم و امیدواریم سامانه آن ذیل سامانه نیما و سامانه جامع تجارت تا دو سه هفته دیگر نهایی شود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری