سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1402-02-25 / 14:06:00

محصول دیپلماسی خارجی باید در سبد اقتصاد ریخته شود

    عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: برداشته شدن موانع گسترش روابط تهران و ریاض به نفع هر دو کشور است و سفر خاندوزی وزیر اقتصاد به عربستان نشان می‌دهد که اقتصاد در قلب سیاست خارجی قرار گرفته است. […]

محصول دیپلماسی خارجی باید در سبد اقتصاد ریخته شود

محمود عباس زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  در خصوص سفر وزیر اقتصاد کشورمان به عربستان، گفت: ارتباط جمهوری اسلامی ایران با عربستان و برداشته شدن موانع گسترش روابط به نفع هر دو کشور است. سفر خاندوزی وزیر اقتصاد کشورمان به عربستان نشان می‌دهد که اقتصاد در قلب سیاست خارجی مان قرار گرفته زیرا اقتصاد نیازمند این نگاه است.

وی افزود: اصولاً محصول دیپلماسی خارجی باید در سبد اقتصاد ریخته شود، یعنی اگر با کشوری ارتباط سیاسی داشته باشیم ولی منفعت اقتصادی نداشته باشیم آن رابطه خیلی توفیقی برایمان نخواهد داشت. محصول سیاست خود را در بخش اقتصاد و معیشت نشان می‌دهد.

سعودی‌ها از گسترش روابط با تهران بیشتر خوشحال هستند

نماینده مردم مشکین شهر خاطر نشان ساخت: ایران کشوری دارای ظرفیت است و سفر وزیر اقتصاد کشورمان بیشتر به جای آنکه برای ایران دست‌آورد داشته باشد برای عربستان دارای نتایج مثبت است. سعودی‌ها از رفع موانع دیپلماتیک میان دو کشور بیشتر خوشحال هستند، چون ایران کشور بزرگی است و این موضوع برای آنها خیلی مهم است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: عربستان در سال‌های اخیر از نظر اقتصادی رشد قابل توجهی داشته است و از طرفی یکی از کشورهای محوری منطقه است. در سال‌های گذشته از سوی نظام سلطه و غربی‌ها تلاش شده بود که عربستان را از تهران که گرانیگاه و لنگرگاه منطقه است با روش ایران هراسی دور کنند که این سیاست شکست خورد.

کاهش هزنیه‌های امنیتی منطقه

عباس زاده مشکینی با اشاره به دشمنی قدرت‌های فرامنطقه ای تأکید کرد: فاصله ایجاد شده میان ایران و عربستان در گذشته باعث حضور قدرت‌های بیگانه در منطقه شده بود؛ در حالی‌که امنیت موضوعی درونی و بومی است و نمی‌توان از خارج منطقه آن‌را به داخل تزریق کرد. این گسترش روابط ضریب امنیت در منطقه را افزایش و هزینه‌های امنیتی را برای کشورهای منطقه کاهش می‌دهد.

وی افزود: عربستان یکی از مهمترین و بزرگترین تولید کنندگان نفت در جهان است و گسترش روابط اقتصادی این کشور با ایران به عنوان عضو مهم اوپک، موجب تقویت مواضع هر دو کشور بخصوص در اوپک و قیمت گذاری نفت در جهان، خواهد شد.

نماینده مردم مشکین شهر ادامه داد: گسترش روابط سیاسی و اقتصادی عربستان با ایران می‌تواند موجب نزدیک شدن این کشور به پیمان شانگهای شده و بعدها کشورهای منطقه از جمله عربستان را به عضویت پیمان شانگهای در بیاورد. اینگونه با تلاش‌های تهران حوزه نفوذ پیمان شانگهای به دریای سرخ و مدیترانه گسترش پیدا خواهد کرد.

وی اذعان کرد: در سال‌های اخیر کشورمان به لحاظ نرم افزاری و دانش فنی دست آورده‌های خیلی خوبی داشته است و کشورهای منطقه می‌توانند از توان‌مندی‌های جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. از سویی به دلیل همسایه بودن هزینه‌های حمل و نقل بین دو کشور بسیار کم است و در رشد و توسعه روابط اثرگذار خواهد بود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری