سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1402-03-11 / 18:10:00

امسال تبادلات اقتصادی ایران و عراق ۱۰ درصد افزایش یافت

    معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: بیشتر تبادلات اقتصادی ایران بعد از چین با عراق است و امسال میزان تبادلات ۱۰ درصد افزایش یافته است. […]

امسال تبادلات اقتصادی ایران و عراق ۱۰ درصد افزایش یافت

مهدی صفری در حاشیه نخستین نشست استانداران هم مرز ایران با اقلیم کردستان عراق  اظهار کرد: تبادلات اقتصادی ایران بعد از چین، با عراق امسال رشد قابل توجهی داشته است و شاهد رشد ۱۰ درصدی در دو ماه گذشته سال جاری بودیم و امید می‌رود بعد از این نشست شاهد جهش قابل توجهی در تبادلات اقتصادی باشیم.

وی ادامه داد: در این نشست بعد از گفتگو برای رفع موانع گمرکی استانداران سه استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه هم مرز ایران با عراق زمینه حمل و نقل یک سره نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

صفری با اشاره به توافق استان‌های هم مرز ایران با اقلیم کردستان عراق برای ایجاد شرکت‌های مشترک افزود: با ایجاد این شرکت‌های مشترک کالاهایی که ضایع پذیر هستند به صورت یک سره حمل و نقل شود که در صورت تحقق آن شاهد رشد فزاینده تبادلات اقتصادی بین دو کشور خواهیم بود.

صفری خاطرنشان کرد: در این راستا نیز ایران قول داده است در زمینه کالاهای ترانزیتی و نفتی از عراق از طریق جنوب و بندرعباس تسهیلات بهتری ایجاد کنیم.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه توسعه خطوط ریلی از اولویت‌های دولت سیزدهم است، اظهار کرد: در این راستا در زمینه خط ریلی شلمچه به بصره زودی زمین‌ها تحویل داده می‌شود تا این طرح وارد فاز اجرایی شود.

صفری همچنین با بیان اینکه ایران توانمندهای بالایی در زمینه اجرای طرح‌های مختلف در حوزه تصفیه خانه، راه، جاده، نیروگاه، صنایع پایین دست و بالادست دارد انتظار داریم کشور عراق طرح‌های بیشتری برای اجرا توسط ایران را بدهد.

وی در خصوص تقویت دیپلماسی کشاورزی در آذربایجان غربی با توجه به هم مرزی با سه کشور خارجی گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده امیدواریم این نشست زمینه ساز تحقق این اقدامات باشد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری