سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1403-02-10 / 15:20:00

پیش‌بینی انعقاد ۳ تا ۵ میلیارد یورو قرارداد تجاری در ایران اکسپو

    رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: پیش‌بینی شده در نمایشگاه ایران اکسپو حدود ۳ تا ۵ میلیارد یورو قرارداد تجاری منعقد شود. […]

پیش‌بینی انعقاد ۳ تا ۵ میلیارد یورو قرارداد تجاری در ایران اکسپو

مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: بیش از ۲۲۰۰ تاجر برای ایران اکسپو ۲۰۲۴ وارد کشور شدند و هنوز حضور هیأت‌ها ادامه دارد. همچنین در دو روز اول نمایشگاه بیش از ۵۰۰۰ جلسه تجاری برگزار شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ شرکت ایرانی در این نشست‌ها حاضر بودند و نشست‌های تجاری و اقتصادی با سایر شرکت‌ها برای افزایش صادرات در جریان است، تصریح کرد: تمرکز تجارت همیشه بر کشورهای منطقه، همسایه و اوراسیا بوده است. اما در این دوره بر کشورهای آفریقایی و شرق آسیا هم تمرکز داشتیم.

این مقام مسؤول همچنین با بیان اینکه در یک فرایند یک تا دو ساله این توافق‌ها منجر به قرارداد و ایجاد فرصت تجاری می‌شود، گفت: برآورد ما انعقاد حدود ۳ تا ۵ میلیارد یورو قرارداد تجاری در این دوره نمایشگاه است.

ضیغمی با بیان اینکه تمرکز بر توسعه صادرات دانش‌بنیان‌ها و صادرات کالاها با ارزش افزوده بیشتر است، اظهار کرد: البته دولت صرفاً تسهیل‌گری می‌کند تا بخش خصوصی و تجار با کشورهای هدف ارتباط بگیرند و این فرآیند منجر به افزایش صادرات غیرنفتی شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۰ گروه کالایی در نمایشگاه بود که امروز به شش گروه کالایی تقلیل داده شده تا بر صادرات گروه‌های کالایی اصلی تمرکز شود. در تلاشیم گروه‌های کالایی صادراتی تنوع پیدا کند و به سمت کالاهای ارزآور و دارای ارزش افزوده بیشتر برویم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: فضای این دوره از نمایشگاه ۵۰ هزار متر مربع بود، در حالی که نیاز به بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع برای برگزاری نمایشگاه داریم.

وی همچنین گفت: در حال استفاده از روش‌های مالی و شبه سوئیفت برای تجارت با برخی کشورها هستیم. همچنین ایجاد خطوط کشتیرانی برای تقویت‌های زیرساخت‌های تجاری در دستور کار قرار گرفته است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری