سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-28 / 22:12:00

بیماران شیمی درمانی در گروه های پرخطر ابتلا به کرونا هستند

    عضو هیئت علمی گروه رادیوآنکولوژی بیمارستان امام حسین(ع) از طراحی پروتکل های هفتگی، دو هفته ای، خوراکی و تزریقی برای بیمارانی که با روش های شیمی درمانی درمان می شوند، خبر داد. […]

بیماران شیمی درمانی در گروه های پرخطر ابتلا به کرونا هستند

علی یعقوبی جویباری، اظهار کرد: گروه‌هایی تحت عنوان گروه‌های پرخطر در مواجهه با ویروس کرونا قرار دارند و افرادی که شیمی درمانی می‌شوند در گروه های پرخطر ابتلاء به این ویروس قرار دارند.

وی با اشاره به شرایط دشوار بیماران مبتلا به سرطان و از طرفی بروز پاندمی کرونا ادامه داد: افرادی که تحت درمان‌های کموتراپی قرار دارند، به مراقبت‌های اولیه ای بیشتری برای مبتلا نشدن به کرونا نیاز دارند و این مراقبت‌ها باید به مراتب با شدت بیشتری انجام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: شیمی درمانی در برخی از بیماران به عنوان درمان علاج بخش انجام می‌شود در نتیجه تغییرات ویروسی و بروز پاندمی کرونا نباید خللی در روند درمان این افراد ایجاد کند.

وی تاکید کرد: این افراد باید با رعایت اصول بهداشتی لازم درمان‌های خود را طبق پروتکل های اصلی توصیه شده توسط وزارت بهداشت انجام دهند.

یعقوبی جویباری افزود: باید میزان سود و منفعت شیمی درمانی برای تمامی بیمارانی که تحت درمان قرار دارند، مشخص شود تا بتوانیم درمان‌های بعدی را توصیه کنیم.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بررسی مرحله شیمی درمانی برای ادامه یا قطع روند درمان ضرورت دارد چرا که باید ارزیابی شود که آیا این درمان‌ها در مواجه با خطرات ناشی از احتمال ابتلای بیمار به کرونا می‌ارزد یا خیر.

یعقوبی جویباری ادامه داد: گروه دوم بیماران، دارای گسترش دور دست بیماری هستند، این بیماران سود کمتری از شیمی درمانی می‌برند بنابراین به نظر می‌رسد به تعویق انداختن مراحل شیمی درمانی می‌تواند برای این افراد مناسب‌تر و مفید تر باشد.

وی ادامه داد: برای تمامی بیماران نمی‌توان با یک پروتکل یا دستورالعمل فعالیت‌های درمانی را انجام داد بلکه لازم است این مهم بررسی شود.

یعقوبی جویباری، از طراحی پروتکل های هفتگی، دو هفته‌ای، خوراکی و تزریقی برای گروه‌های مختلفی که تحت درمان‌های شیمی درمانی هستند در بیمارستان امام حسین (ع) خبر داد و توضیح داد: در این برنامه‌های حمایتی موارد مختلفی گنجانده شده است که حتی می‌توان با راهکارهایی مراجعات بیماران به بیمارستان کمتر شود.

وی ادامه داد: با پروتکل های تغییر یافته می‌توان درمان‌های مشابه و تأثیرگذاری برای بیماران تجویز کرد و یا در برخی موارد از روش‌های خوراکی به جای روش‌های تزریقی استفاده کرد تا مراجعات بیماران به مراکز درمانی کاسته شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه از اجرای درمان‌های سرپایی شیمی درمانی خبر داد و گفت: این درمان‌ها سابق بر این بین ۴۸ یا ۴۶ ساعت زمان بر بوده ولی با تدابیری که اتخاذ شده بیمار حداکثر دو تا سه ساعت بیشتر در بیمارستان حضور ندارد.

وی با تاکید بر اینکه با کاهش مراجعان در اتاق‌های انتظار زنجیره انتقال کووید ۱۹ نیز قطع خواهد شد اظهار کرد: به افراد بهبود یافته نیز توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد از مراجعه حضوری برای چکاب های دوره‌ای در دوران پاندمی پرهیز کنند.

یعقوبی جویباری، از برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی با بیماران مبتلا و بهبود یافته این مرکز درمانی و بهداشتی خبر داد و خاطرنشان کرد: بیماران می‌توانند بدون مراجعه حضور از طریق شبکه‌های اجتماعی از مشاوره پزشکان بهرمند شوند.

وی همچنین درباره غربالگری و انجام اعمال تشخیصی بیماران نیز گفت: با مشورت پزشک بهتر است خیلی از موارد تشخیصی تا پایان پاندمی به تعویق بیفتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اطمینان به پزشک معالج و تیم درمان را بهترین راه حل برای درمان مناسب ذکر کرد.

وی به افرادی که تحت درمان‌های کموتراپی یا شیمی درمانی هستند نیز توصیه کرد: تا جایی که ممکن است مراجعات خود به مراکز درمانی را به حداقل برسانند، در مراکز درمانی فاصه حداقل یک متری خود را با بیماران قبلی و بعدی رعایت کرده، با حداقل نفرات همراه در مراکز درمانی حضور پیدا کنند و بهداشت عمومی و فردی را با شدت بیشتری رعایت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه رعایت فاصله‌های اجتماعی، استریل کردن سطوح درمحیط منازل، جدا کردن وسایل شخصی، شست و شوی مدام دست‌ها خصوصاً قبل از هر وعده غدایی، تعویض و شست و شوی لباس‌ها بعد از هربار مراجعه به مراکز درمانی را مورد تاکید قرار داد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری