سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-02-01 / 14:16:00

بیش از نیمی از مردم ایران نگران ابتلا به بیماری کرونا هستند

    نتایج آخرین نظرسنجی ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردم ایران دچار ترس و نگرانی بیماری کرونا هستند. […]

بیش از نیمی از مردم ایران نگران ابتلا به بیماری کرونا هستند

نتایج آخرین نظرسنجی ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردم ایران دچار ترس و نگرانی بیماری کرونا هستند.

براساس آخرین نظرسنجی این پژوهشگاه با موضوع «بررسی دیدگاه شهروندان در خصوص کرونا» که در سطح کشور و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ انجام شده است، ۶۱.۳ درصد پاسخگویان از ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده‌شان به ویروس کرونا بسیار نگرانند. این در حالی است که ۱۹.۷ درصد افراد چندان نگران ابتلای خود یا خانواده‌شان به این ویروس نیستند. ۱۸.۱ درصد پاسخگویان نیز تا حدی از ابتلای خود یا نزدیکان‌شان به ویروس کرونا احساس نگرانی دارند.

در ادامه از پاسخگویان درباره پیش‌آمدِ برخی مسائل و مشکلاتِ ناشی از کرونا در جامعه و تجربه آنان سوال پرسیده شده است. ترس و نگرانی از بیماری (با فراوانی ۵۶.۹ درصد) و کاهش درآمد (با فراوانی ۵۴.۳ درصد)، اصلی‌ترین نگرانی و مشکلات پاسخگویان در شرایط کنونی است.

به استناد این نظرسنجی مشکل شهروندان در پرداخت قسط (با فراوانی ۴۳.۴ درصد)، وسواسی‌شدن (با فراوانی ۳۸.۴ درصد)، از دست‌دادن شغل (با فراوانی ۲۷ درصد)، افسردگی (با فراوانی ۲۲.۶ درصد)، تأخیر در پرداخت اجاره‌خانه (با فراوانی ۲۲.۲ درصد) و دعوا و اختلاف بین اعضای خانواده (با فراوانی ۱۶ درصد) از دیگر مشکلات و نگرانی‌های پاسخگویان در این روزها می‌باشند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد زنان نسبت به مردان، بیشتر دچار نگرانی ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا هستند.

پاسخگویان دارای تحصیلات دانشگاهی نیز در قیاس با افراد بدون تحصیلات دانشگاهی بیشتر ترس ابتلاء به این ویروس را دارند. همچنین همه گروه‌های سنی گرفتار ترس و استرس ابتلاء به ویروس کرونا شده‌اند.

نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در خصوص کرونا نشان می‌دهد مردان در مقایسه با زنان بیشتر دچار کاهش درآمد شده‌اند. پاسخگویان بدون تحصیلات دانشگاهی نیز نسبت به افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر با مشکل کاهش درآمد مواجه شده‌اند.

یافته‌های این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد مردان نسبت به زنان بیشتر در پرداخت قسط به مشکل برخورده‌اند. گروه سنی ۳۰ تا ۴۴ سال نیز بیشتر از سایر گروه‌ها در بازپرداخت اقساط دچار مشکل شده است. پاسخگویان بدون تحصیلات دانشگاهی نیز نسبت به افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بیشتر اظهار کرده‌اند که در پرداخت باقی‌مانده اقساط خود دچار مشکل شده‌اند.

براساس این نظرسنجی، ۲۸.۸ درصد از پاسخگویان بر این باور هستند که بین ۶ ماه تا یکسال همچنان درگیر کرونا به شکل فعلی خواهیم بود. از سوی دیگر ۴۶.۱ درصد، مدت زمانی کمتر از ۳ ماه را به عنوان میزان استمرار بحران کرونا پیش‌بینی کرده‌اند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری