سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-03 / 12:51:00

آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا موفقیت آمیز اعلام شد

    یک واکسن بالقوه کووید۱۹ که در چین تولید شده، طی آزمایش های بالینی به ایجاد آنتی بادی در بدن شرکت کنندگان منجر شد. […]

آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا موفقیت آمیز اعلام شد

به نقل از لایو ساینس، یک واکسن بالقوه ویروس کرونا که در چین تولید شده به ایجاد واکنش ایمنی در بدن افراد منجر می شود.

آزمایش های بالینی اولیه این واکسن روی بیش از ۱۰۰ نفر انجام شده است. واکسن مذکور Ad۵-nCoV نام دارد و توسط شرکت چینی CanSino Biologics تولید شده و در ماه مارس وارد مرحله آزمایش بالینی اولیه شد.

Ad۵-nCoV از نسخه تضعیف شده ویروس سرما خوردگی( adenovirus)استفاده می کند تا بخشی از ماده ژنتیکی  ویروسSARS-CoV-۲(عامل کووید۱۹) را به بدن فرد منتقل کند.

این ماده ژنتیکی حاوی دستوراتی برای ساختن پروتئین اسپایک روی سطح ویروسSARS-CoV-۲ است. تا به این ترتیب سیستم ایمنی بدن فرد آنتی بادی هایی برای مقابله با پروتئین اسپایک بسازد. در نتیجه هنگامیکه فرد در معرض کووید۱۹ قرار می گیرد، می تواند با بیماری مقابله کند.

در این تحقیق که در نشریه Lancet منتشر شده، پژوهشگران واکسن مذکور را روی ۱۰۸ فرد سالم بین ۱۸ تا ۶۰ سال آزمایش کردند. به شرکت کنندگان در تحقیق دوز کم، متوسط و زیاد واکسن تزریق شد.

دو هفته پس از واکسیناسیون، بدن شرکت کنندگان در هر سه گروه واکنشی ایمنی به ویروس نشان داد. پس از ۲۸ روز در بدن تمام شرکت کنندگان آنتی بادی هایی به وجود آمد. همچنین در بدن نیمی از شرکت کنندگان در گروه هایی که دوز کم و متوسط واکسن و سه چهارم شرکت کنندگان گروهی که دوز بالایی از واکسن دریافت کردند، آنتی بادی های خنثی کننده به وجود آمد که ویروس را غیر فعال می کند و اجازه نمی دهد سلول های بدن را مبتلا کند.

 عوارض جانبی دریافت واکسن نیز درد در محل تزریق، تب، خستگی، سردرد و درد ماهیچه ای بوده است.

وی چن استاد انستیتو بیوتکنولوژی پکن رهبری تحقیق را برعهده داشته است. او می گوید: این نتایج نقطه عطفی به حساب می آیند. اما باید با احتیاط آنها را تعبیر کرد. چالش های توسعه واکسن کووید۱۹ مشخص نیستند. توانایی ایجاد واکنش ایمنی بدن نسبت به ویروس لزوما به معنای آن نیست که واکسن مذکور در برابر کووید۱۹ از انسان محافظت می کند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری