سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-09 / 10:13:00

رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا هیمنه آمریکا را شکست

    یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا هم موجب شکسته شدن تحریم‌های آمریکا شد و همچنین هیمنه این کشور را از بین برد. […]

رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا هیمنه آمریکا را شکست

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاست خارجی ، در مورد پهلوگیری نفت‌کش‌های ایرانی حامل سوخت در بنادر ونزوئلا به‌رغم تهدیدات آمریکا، اظهار داشت: شاید اگر این اتفاق قبل از واقعه حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد رخ می‌داد، آمریکا تهدیداتی که در مورد توقیف یا حمله به نفت‌کش‌های ایرانی داشت را عملی می‌کرد.

وی ادامه داد: حمله موشکی به عین الاسد نشان داد که ایران بر حرفی که می‌زند، کاملاً استوار است و توان ایستادگی و وارد کردن ضربه به آمریکا را نیز دارد. از همین رو بود که آمریکایی‌ها بیشتر در فضای تبلیغاتی تلاش می‌کردند تا ایران را تهدید کرده و بترسانند.

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: آمریکا ایران را تهدید کرده بود که معبر صادراتی سوخت به ونزوئلا را بر ایران خواهد بست و این مسیر را باز نخواهد گذاشت. در مقابل اما باید گفت که در حال حاضر معبری باز شد که هم موجب شکسته شدن تحریم‌های آمریکا شد و همچنین هیمنه این کشور از بین رفت.

کنعانی‌مقدم افزود: بعد از این ما باید شاهد برداشته شدن تحریم‌ها باشیم. شما شاهد هستید که آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند در مقابل نزدیک‌ترین متحدان خود حرفی برای گفتن داشته باشد. به طور مثال عربستان سعودی بارها از رفتار واشنگتن در قبال ریاض اظهار نگرانی و نارضایتی کرده و مدعی هستند که ایالات متحده اقدامی در قبال آنها انجام نداده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام ایران در نادیده گرفتن تحریم و تهدید آمریکا موجب ایجاد یک بلوک اقتصادی میان کشورهای تحت تحریم واشنگتن می‌شود یا خیر، عنوان کرد: ایران مدت‌ها است که با کشورهایی که تحت تحریم آمریکا هستند، همکاری داریم و روابط ما به نحوی شده که می‌توان چنین بلوکی را تشکیل داد.

کارشناس مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: همین موضوع سبب شده است که آمریکایی‌ها بسیار نگران این روابط و همچنین تشکیل این بلوک باشند. با توجه به اینکه آمریکا به سمت تحریم و فشار علیه روسیه و چین نیز حرکت کرده است، باید امیدوار بود که به زودی مسکو و پکن نیز به این بلوک بپیوندند.

کنعانی مقدم تصریح کرد: در صورتی که چین و روسیه نیز به این بلوک اقتصادی کشورهای تحت تحریم آمریکا بپیوندند، ما شاهد این خواهیم بود که ایالات متحده در وضع و اعمال تحریم تنها مانده و در این مسیر شکست خورده است.

وی تاکید کرد: در این مسیر متحدان آمریکا نیز نمی‌توانند این کشور را همراهی کنند. در همین راستا نباید تجربه دردناک انگلیسی‌ها را در گوش دادن حرف آمریکا که منجر به توقیف نفت‌کش «گریس -۱» در جبل طارق شد و در مقابل ایران «استنا ایمپرو» را در جاسک توقیف کرد، فراموش کرد. از همین رو باید دانست که آمریکا در مسیر خود در حال تنها ماندن است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری