سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-22 / 13:47:00

کرونا توانایی‌های حاکمیت و استعدادهای داخلی را نمایان کرد

    فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: بیماری کرونا آزمون بسیار خوبی برای توانایی حاکمیت‌ها بود و استعدادهای داخلی کشور را نشان داد. […]

کرونا توانایی‌های حاکمیت و استعدادهای داخلی را نمایان کرد

علیرضا زالی، در نشست با وزیر اطلاعات، با بیان اینکه کرونا صرفاً یک رخداد بیولوژیک نیست، رخدادهای متعاقب ناشی از این بیماری در عرصه‌های اجتماعی، امنیتی، سیاسی و فرهنگی را بدیع و نوظهور عنوان کرد.

وی گفت: به رغم اینکه بالاترین میزان حجم تولید شده خدمات بهداشتی و درمانی در مقابله با کووید ۱۹ در استان و شهر تهران انجام شد و آمار ما از نظر کمی در سطحی کاملاً متفاوت از کشور قرار گرفت، خوشبختانه شاخص‌های مبتنی بر برون داد ناشی از بهبودی بسیار وضعیت خوبی دارد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران ادامه داد: تا کنون بالغ بر ۹۱ درصد بیمارانی که در بخش‌های بیمارستان‌های استان از ابتدای اسفند تا کنون بستری شدند، در بهبودی کامل به سر می‌برند.

زالی با بیان اینکه خوشبختانه میزان مرگ و میر استان تهران از مجموعه کشور به مراتب پایین‌تر است، معدل مرگ و میر در تهران را به رغم حجم بالای چگالی پیچیده مراجعان حوزه‌های بهداشتی و درمانی، عدد ۱,۶۹ عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این عدد از نرم جهانی پایین‌تر است و از نرم متوسط در کشور برخوردار است، گفت: اگر همه افراد حتی افراد سالخورده نیز فوت کنند، برای جامعه پزشکی اندوهناک است، اما معدل سن مرگ و میر در تهران نسبت به معدل ملی ۱۰ سال پیرتر است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده بالغ بر ۹۱ درصد افرادی که تا کنون در تهران فوت شده‌اند، یک و یا چند عامل زمینه‌ای و فاکتور خطر داشته‌اند که نشان دهنده اقتدار و توانمندی افتخارآمیز جامعه پزشکی استان تهران است که با آمادگی و سلحشورانه از روزهای آغازین تن بر آتش این مصیبت بیولوژیک داده‌اند.

وی یادآور شد: به رغم اینکه از روزهای آغازین تمامی جامعه پزشکی کشور نگران بروز خستگی و فرسودگی در جامعه پزشکی بود، اما کماکان طراوت و شادابی جامعه مدافعین سلامت در استان تهران مهیاست، از میزان آمادگی برای استمرار تقابل با این بیماری خوشبختانه کاسته نشده است.

زالی با بیان اینکه بیماری کرونا یک رخداد صرفاً بیولوژیک نیست، ادامه داد: این بیماری مؤلفه‌های متعددی اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد که سیمای آن را به سیمایی چند وجهی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: این وجوه تفاوت‌های چشمگیری را در بیماری کرونا در مقایسه با سایر بیماری‌هایی که در گذشته به عنوان بیماری فراگیر وجود داشته‌اند، ایجاد کرده است؛ حتی اسلاف این ویروس از جمله سارس و مرس نیز چنین تغییرات اجتماعی و اقتصادی را به وجود نیاوردند و آنچه که امروز به عنوان رخدادهای متعاقب کرونا در عرصه اجتماعی، امنیتی، سیاسی و فرهنگی وجود دارد، مسائلی کاملاً بدیع و نوظهورند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به پیچیدگی‌های ابعاد بیماری کرونا و شناخت محدود بشر نسبت به آن، اظهار کرد: بسیاری از گمانه زنی‌ها از قبیل اثر تغییرات اقلیمی در افول ویروس نقش بر آب شد و کماکان با شرایطی شبیه به روزهای آغازین در تقابل با این ویروس قرار داریم.

وی با اشاره به آثار این بیماری در بحث‌های امنیت تاکید کرد: پارادایم نوینی در عرصه امنیت شکل گرفت و بسیاری از گفتمان‌های امنیت کاملاً متغیر شده و دگردیسی‌های نوینی هم در ابعاد کارکردی امنیت انجام شد که نشان داد بدون ابتنای به قوای نظامی یک ویروس می‌تواند تمام مرزهای جهانی را درنوردد.

زالی ابعاد پیچیده و چند وجهی بیماری کرونا را محک و آزمون بسیار خوبی برای توانایی حاکمیت‌ها در تمشیت امور ثانویه این ویروس عنوان کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مجموعه بررسی‌ها موید نمره مناسب برای عملکرد جمهوری اسلامی در مدیریت وجوه مختلف بیماری کرونا است تاکید کرد: در بحث‌های التیام بخشی عمومی و باز توزیع سرمایه اجتماعی تغییرات نوینی شکل گرفته است و در سایه کرونا شاهد افزایش سرمایه اجتماعی در شکل‌های گوناگون بوده‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین کرونا نشان داد که ما باید مانند هر زمان دیگری با اتکا به منابع درون زای خودمان رشد کنیم؛ جهش و خیزش جوانان و شرکت‌های دانش بنیان، حرکات خودجوش و خود اتکایی مطلوبی که در زمینه تأمین تجهیزات حفاظت فردی و درمانی و همچنین پژوهش‌های انجام شده نشان داد که ایران کماکان مشمول استعدادهای بسیار ارزنده است.

زالی درس بزرگ دیگر بیماری کرونا را توجه و اتکا به جوانان کشور به عنوان سرمایه‌های ارزشمند عنوان کرد و افزود: توجه به استعدادها و ظرفیت‌های درون زا می‌تواند استراتژی راهگشا برای آینده کشور باشد.

وجود ثبات نسبی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور در دوران شیوع کرونا

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران یکی دیگر از نکات ارزشمند نهادهای سیاسی، اجتماعی، امنیتی، انتظامی و حقوقی را در دوران شیوع کرونا سطح مطلوب آرامش عمومی جامعه دانست و افزود: به رغم تمامی چالش‌های اقتصادی به ندرت موردی گزارش شده است که در شهر و یا استانی نافرمانی مدنی سازمان یافته رخ داده باشد و تقریباً یک ثبات نسبی در فضای سیاسی، اجتماعی کشور حاکم بوده است.

زالی این آرامش مطلوب را شایسته تقدیر عنوان کرد و گفت: به نظر می‌رسد بسیاری از شکاف‌های بین توجه عمومی به منابع رسمی کشور در زمینه اطلاع رسانی در سایه کرونا ترمیم شد؛ شواهد نشان می‌دهد که صدا و سیما و نهادهای رسمی کشوری در زمینه اطلاع رسانی کرونا یکی از اصلی ترین، موجه ترین و پر توجه ترین منابع ما بودند.

وی ضمن قدردانی از اقدامات مؤثر وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اطلاعات سپاه اظهار کرد: بسیاری از لایه‌های پنهان اقتصادی و اجتماعی در حوزه کرونا در استان تهران توسط این نهادها شناسانده شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه تمامی جلسات ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تا کنون، از تحلیل‌های درست و عمیق بهره مند بوده است، اظهار کرد: بر اساس این تحلیل‌های درست و منطقی، ستاد برخی از برون دادهای اجرایی خود را تنظیم کرده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به نقش ارزنده پشتیانی نهادهای اطلاعاتی هم در ستاد ملی و هم در ستادهای استانی، خواستار استمرار فعالیت‌های این نهاد برای پشتیبانی‌های معنوی شد.

زالی با اشاره به موقعیت منحصر به فرد استان تهران در مدیریت بیماری کرونا و لزوم توجه ویژه به تصمیمات اخذ شده گفت: هر آنچه که بتوانیم در افکار عمومی جامعه و تصمیمات ستاد ملی و همچنین ستاد استانی همگرایی ایجاد کنیم در مدیریت بحران موفق تر خواهیم بود.

وی در پایان گفت: قطعاً وزارت اطلاعات در بحث بیماری کرونا تحلیل‌های قابل استفاده‌ای دارد که درخواست ما این است این تحلیل‌ها در اختیار ستاد قرار گیرد تا بتوانیم بیش از این‌ها در اطلاع رسانی به مردم مؤثر واقع شویم.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری