سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-23 / 14:11:00

بانک‌ها مطالبات را پیگیری کنند ولی نگذارند واحد تولیدی تعطیل شود

    رئیس کل بانک مرکزی خواستار پیگیری وصول مطالبات بانک ها بدون تعطیلی واحدهای تولیدی شد. […]

بانک‌ها مطالبات را پیگیری کنند ولی نگذارند واحد تولیدی تعطیل شود

 عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود درباره مطالبات بانک‌ها گفت: نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه حضور مطالبات بانک‌ها، مورد تاکید و حمایت بانک مرکزی است.

بحث پیگیری به موقع بانک‌ها …امری ضروری است؛ اما این امر به هیچ وجه نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی شود.

محاسبه بدهی آنها نیز باید بر مبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

همتی در این یادداشت می‌افزاید: بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران در جهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات، ناگزیر از اقدامات قانونی هستند.

ولی این نکته نیز مهم است که بانک‌ها باید حداکثر همراهی با تولیدکنندگان وجود داشته و از هرگونه اقدامی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی شود جدا پرهیز کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود ادامه داد: بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی در جهت تحقق شعار رونق و جهش تولید انجام داده و تلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند.

از جمله این مقررات، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران به عنوان طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً ۷.۵ درصد مطالبات و امهال ۵ ساله آنها بود، به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.

از بانک‌ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجرا کنند.

همتی تاکید کرد: حمایت از تولید، مستلزم داشتن بانک‌هایی سالم، با ثبات و مستحکم است. تسهیلات اعطایی بانک‌ها متعلق به سپرده گذاران است؛ لذا برگشت به موقع این منابع، بانک‌ها را در تأمین مالی تولید یاری می‌کند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری