سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-05-25 / 13:50:00

دهنوی دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین شد

    نماینده مردم تهران به عنوان دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین انتخاب شد. […]

دهنوی دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین شد

 با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سید محسن دهنوی به عنوان دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین انتخاب شد.

دهنوی بیان کرد: در شرایط تحریم نگاه ویژه ای به روابط ایران و چین داریم. روابط تجاری ایران و چین طی چهار دهه گذشته بر اساس سیاست های نظام جمهوری اسلامی همواره مورد توجه ویژه دولتمردان بوده است. چین به عنوان یکی از قدرت های رو به صعود در عرصه بین ­الملل است که طی سه دهه گذشته توانسته است به پیشرفت های عظیمی در حوزه های مختلف اقتصادی، نظامی و فناورآنه دست یابد.

وی ادامه داد: متأسفانه روابط میان ایران و چین طی سال های گذشته با وجود مبادلات اقتصادی نسبتا گسترده در حد قابل قبولی قرار ندارد. طبیعی است که با توجه به عدم وجود طرح­های راهبردی برای روابط دوجانبه نمی‌توان انتظاری از چینی ها برای ادامه روابط اقتصادی در شرایط تحریم‌ را داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون با وجود موقعیت ممتاز ایران در منطقه غرب آسیا و حتی در سطح جهانی و قرار گرفتن در قلب مسیرهای ترانزیتی اقتصادی میان شرق و غرب و نقش بی بدیل آن در تأمین امنیت تنگه هرمز، مشاهده می شود که کشورهای نه تنها کشورهای  آسیایی و آفریقایی بلکه کشورهای اروپایی همچون ایتالیا با وجود برخی ملاحظات امنیتی به دلیل حضور پایگاه‌های ناتو به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی چینی‌ها هستند و گوی سبقت را از ایران ربوده اند و ایران رتبه قابل قبولی در جذب سرمایه گذاری چینی ها در جهان ندارد.

دهنوی اظهار داشت: جمهوری اسلامی همواره به دنبال روابط تجاری و اقتصادی بر مبنای برد برد با چین بوده است و بر همین مبنا حجم تجارت دوجانبه میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با وجود تحریم ها در حدود ۲۳ میلیارد دلار بوده است. از این رو با توجه به ظرفیت های دو کشور و روابط تاریخی اقتصادی طبیعی است که جمهوری اسلامی به روابط با چین توجه داشته باشد و برای روابط بلند مدت برنامه ریزی کند.

وی افزود:‌ روابط راهبردی و بلند مدت میان ایران و چین نیز در ابتدا در سال ۹۴ و در طی سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به ایران و دیدار وی با مقام معظم رهبری مطرح شد که ثمره آن قرارداد بلند مدت میان ایران و چین بود. بر طبق گفته مقامات مسئول، هم اکنون در روابط اقتصادی دو کشور چرخه تولید وجود دارد و چین تنها کشوری است که به طور رسمی از ما نفت می خرد. سیاست آمریکا و غرب تمرکز بر فشار بر ایران برای جلوگیری از رابطه ما باچین و روسیه است.

دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین تاکید کرد:‌جمهوری اسلامی توانایی این را دارد که با استفاده از موقعیت راهبردی خود در جهان، به عنصری کلیدی در ابتکارعمل کمربند و جاده تبدیل گردد و نقش بارزی را در تأمین امنیت جریان انرژی به شرق ایفا نماید. از این رو چینی­ ها نیز به منظور موفقیت بیش از پیش این ابتکار عمل به همکاری با ایران علاقه مند هستند. مانور سه جانبه ایران، روسیه و چین در بندر چابهار در همین راستا ارزیابی می گردید.

دهنوی گفت:جمهوری اسلامی با توجه به پتانسیل های موجود در چین و توانایی دو کشور ایران و چین در حوزه های مختلف اقتصادی، فناوری، نظامی و امنیتی و گردشگری و اشتراک نظر دو کشور بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، دو کشور می توانند به عنوان مکمل یکدیگر در عرصه بین المللی عمل نمایند و با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکایی، روابط با چین می­تواند باعث شکست تحریم­ها و توطئه های دشمنان و افزایش بسیار زیاد قدرت دو کشور در عرصه جهانی شود و از این رو در شرایط تحریم، نگاه ویژه ای به روابط ایران و چین داریم.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری